System ewidencji podatku śmieciowego dopiero powstanie

System ewidencji podatku śmieciowego dopiero powstanie (© Archiwum)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Około 550 tys. w czerwcu 2013 roku zacznie płacić podatek śmieciowy. Obejmie on także osoby przebywające w mieście tymczasowo, w tym studentów.

Nie lubimy płacić podatków, a poznańscy urzędnicy nie zawsze potrafią skutecznie je od nas ściągać. Przykładem niech będzie podatek od psa. Na około 37 tysięcy zaczipowanych czworonogów, tylko 25 procent ich właścicieli wpłaciło w tym roku stosowną opłatę.

A już za półtora roku zacznie obowiązywać kolejny podatek - tak zwany śmieciowy. Obejmie on wszystkich - czyli ok. 550 tys. - poznaniaków. Czy uda się go skutecznie wyegzekwować?

Zobacz także: Fiński sposób na poznańskie śmieci [ZDJĘCIA]

Obecny system nie do końca się sprawdza. Choć od wielu lat każdy właściciel lub zarządca nieruchomości ma obowiązek zawrzeć umowę z firmą wywozową, miejscy strażnicy co roku stwierdzają brak pojemników na kilkuset posesjach (w tym roku do września ujawnili 437 takich przypadków). Jak urzędnicy zamierzają ściągać nowy podatek?

- Jest jeszcze sporo czasu, taki system ewidencji powstanie - twierdzi Józef Rapior z Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej UM. - Na pewno obejmie wszystkich poznaniaków oraz osoby, które przebywają w naszym mieście tymczasowo, jak choćby studentów.

A jak urzędnicy "zachęcą" nas skutecznie do płacenia podatku? - Każdy właściciel nieruchomości lub jej administrator otrzyma deklarację, na której trzeba będzie wpisać liczbę osób mieszkających na konkretnej posesji - wyjaśnia J. Rapior. - Podobnie będzie w przypadku spółdzielni mieszkaniowych czy wspólnot. Wówczas podatek będzie wliczany w czynsz, tak jak jest to zresztą obecnie.

Zobacz także: Ulotki wciąż wysypują się z koszy na śmieci [ZDJĘCIA]

Teoretycznie wydaje się to stosunkowo proste, jednak nawet spółdzielnie nie wiedzą dokładnie... ilu tak naprawdę mają lokatorów. Co gorsza dla miejskiej kasy, w 2013 roku znika obowiązek meldunkowy.

- Mamy do dyspozycji jeszcze inne narzędzia - mówi tajemniczo J. Rapior. - Na pewno nikogo nie przeoczymy, zresztą wierzę w uczciwość poznaniaków.
Rzeczywiście - prawne przepisy dopuszczają możliwość weryfikacji liczby lokatorów mieszkania czy domu. Można to zrobić na przykład na podstawie zużycia wody.

Za półtora roku, gdy tzw. podatek śmieciowy zacznie obowiązywać, właścicielem naszych śmieci stanie się gmina. I to ona będzie ustalała, kto je będzie wywoził. Również samorząd ustali wysokość podatku.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Komentarze (6)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

mp (gość)

Ja mieszkam w domu jednorodzinnym w trzy osoby, wywóz śmieci miesięcznie kosztuje nas 90zł, to jeśli zamiast tego mam płacić 15 czy nawet 20zł od osoby to i tak bedzie taniej. A podatem będziemy płacić dzięki tym którzy wyworzą śmieci do lasu albo podrzucają pod inne osiedla.
Jak ten podatek ma wyeliminować oszustów zaśmiecających nasze lasy to ja sie bardzo cieszę i mam nadzieje że na tym to ma polegać

mały (gość)

śmieci biorą się zakupionych towarów nie od ilości zamieszkałych osób,powierzchni użytkowej mieszkania czy zużycia wody ,przy zakupie płacimy podatek i z tych pieniędzy państwo powinno pokryć wywoź i utylizacje DEMOKRATYCZNE PAŃSTWO POWINNO SŁUŻYĆ SPOŁECZEŃSTWU w organizacji życia ten podatek śmieciowy to HARACZ DO MAFII PAŃSTWOWEJ

dd (gość)

Czy nie ogranicza to mojego prawa do wolności wyboru firmy w której chcę wydać moje pieniądze?

motorniczy (gość)

Jeśli ktoś odgórnie określi ile mamy zapłacić i jak często będą wywożone śmieci to jaki jest sens minimalizowania odpadków i segregacji. Przecież skoro zapłaciłem to będę walił wszystkie śmieci do jednego wora.

real (gość)

Powinni płacić Ci, którzy na niego głosowali! Jakie będą konsekwencje wprowadzenia " śmieciowego"? Po pierwsze, brak mozliwości swobodnego wyboru firmy wywożącej odpady, przez wspólnoty mieszkaniowe i właścicieli domów - teraz mogą wybrać firmę, ktora najbardziej im odpowiada pod względem ceny i jakości usług! Po drugie, na wywóz Miasto ogłosi przetarg - wygrają "swoi"! Po trzecie, część firm upadnie a część wyniesie się do sąsiednich gmin i tam będą płacić podatki z tytułu prowadzonej działalności! Po czwarte, jeśli "śmieci będą należały do Miasta", każdy będzie mógł postawic worek z odpadami w dowolnym miejscu, bo przecież to nie jego śmieci, tylko Miasta! A chodzi o to, że urzędnicy miejscy i straż miejska, kolejny raz nie potrafią poradzić sobie z problemem i wyegzekwować prawo! Przykład zaczipowanych psów, istniejącej ewidencji właścicieli i niemozności ściągnięcia 75% należnego podatku, jest wymowny! Nie chce się im pracowac, więc wymyślili kolejny podatek, który wcale nie musi rozwiązać problemu!Ale za to pracy bedą mieli mniej!

QQ (gość)

ITD.ETC. URZĘDASY ZEDRĄ Z NAS OSTATNIE PODESZWY TAK IM SIĘ BUDŻET TOPI, A NOWY PODATEK TO SZCZYT ABSURDU!!! PODOBNIE JAK WYMYSŁY AQUANETU O OPŁACIE ZA DESZCZE, ŚNIEGI ITD!!