Najpierw połączą się komisariaty na Przymorzu i Oliwie. Później przyjdzie pora na jednostki w Nowym Porcie i we Wrzeszczu. Gdy w rejonie Dolnego Miasta zbudowany zostanie nowy komisariat, przenieść się do niego mają dwa ...

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
Najpierw połączą się komisariaty na Przymorzu i Oliwie. Później przyjdzie pora na jednostki w Nowym Porcie i we Wrzeszczu. Gdy w rejonie Dolnego Miasta zbudowany zostanie nowy komisariat, przenieść się do niego mają dwa inne - ten z ul. Piwnej i ten ze Stogów. Za kilka lat struktura gdańskiej policji ma zmienić się nie do poznania. W mieście będzie tylko sześć dużych, nowoczesnych komisariatów. Wszystko gotowe ma być przed pierwszym gwizdkiem meczu Euro 2012 rozgrywanego na stadionie Baltic Arena w Letniewie.
Gdańska policja rozpoczęła kolejny etap swojej reorganizacji. Jej efektem ma być większa liczba policjantów na ulicach i mniejsza ich liczba za biurkami. Według tego projektu, który już za niespełna dwa tygodnie zostanie przedstawiony gdańskim radnym, przed 2012 rokiem policja w Gdańsku ma się zmienić niemal nie do poznania.

Jak twierdzi dowództwo policji w Gdańsku pierwsi przenosić się będą policjanci z komisariatu w Oliwie i starego budynku komisariatu na Przymorzu.


- Zmiany przebiegać będą etapami. Jako, że komisariat na ul. Obrońców Wybrzeża jest już w budowie, to reorganizacja dotknie na początku właśnie ten rejon Gdańska. Na ul. Obrońców Wybrzeża przeniosą się policjanci z komisariatu na ul. Krynicznej i część funkcjonariuszy z jednostki na ul. Kaprów - wyjaśnia podinsp. Krzysztof Szymik, komendant gdańskiej policji. - Nastąpi to, gdy budowany właśnie obiekt zostanie ukończony i w pełni wyposażony. Później po wyremontowaniu komisariatu na ul. Białej przeniesiemy tam część funkcjonariuszy z Nowego Portu. Na końcu przyjdzie czas na Stogi i Dolne Miasto. Obecnie jesteśmy na etapie wyboru najlepszej lokalizacji dla nowego komisariatu, który zastąpiłby ten na ul. Piwnej i częściowo Stogach - dodaje komendant Szymik.

Szef gdańskiej policji jednocześnie tłumaczy, że nie jest to zadanie na najbliższy rok, czy dwa. Reorganizacja podległej mu jednostki trwa bowiem od dawna, a zmiany lokalizacyjne komisariatów są tylko jej kolejnym etapem.

- Oczywiście te rzeczy, które zmieniały się do tej pory wewnątrz naszej formacji nie są zauważalne dla mieszkańców. Mam na myśli zmiany wewnątrz naszej komendy, czy przesunięcia etatów, aby jak najwięcej funkcjonariuszy pracowało blisko ludzi. Przenosiny komisariatów to zupełnie co innego. Dlatego też nie mamy zamiaru milczeć na ten temat. Chcemy przekonać wszystkich, że mniej komisariatów to właśnie więcej, a nie mniej funkcjonariuszy na patrolach - dodaje podinsp. Dariusz Guzikowski, rzecznik gdańskiej policji.
Na razie jednak już pierwsze informacje o zmianach siedzib komisariatów wzbudziły obawy u mieszkańców niektórych dzielnic i gdańskich radnych.


- Nie jestem przeciwny pomysłowi policji. Jestem świadom, że jakość nie przekłada się na ilość. Chciałbym jednak poznać argumenty za takim rozwiązaniem. Rozumiem, że oprócz zmniejszenia kosztów administracyjnych są także te mówiące o zwiększonej efektywności pracy funkcjonariuszy i przewidywanym spadku przestępczości. Wiem, że czasami dla mieszkańców ważna jest sama świadomość, że w pobliżu jest posterunek policji. Już zaczęły docierać do nas pierwsze sygnały zaniepokojenia z Nowego Portu, czy Stogów - mówi Zdzisław Kościelak, radny PiS w gdańskiej RM i członek komisji samorządu i ładu publicznego RM.
Wydaje się, że wbrew obawom niektórych mieszkańców, reorganizacja gdańskiej policji jest jedynym słusznym rozwiązaniem. Porównywalne wielkością do Gdańska miasta, takie jak Szczecin czy Poznań już od dawna doskonale sobie radzą z mniejszą liczbą komisariatów. Kilka dużych zastąpiło wiele mniejszych, które często nie były w pełni wydolne, a "dziury" i tak trzeba było łatać posiłkami z innych jednostek.Zdjęcie 1. Na razie tak wygląda budowany komisariat na ul. Obrońców Wybrzeża na Przymorzu. Fot. G. Mehring

Zdjęcie 2. A tak, zgodnie z projektem, ma wyglądać za kilka miesięcy (źródło KWP)

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!