Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W powiecie pleszewskim pracuje ponad 1000 Ukraińców. Czy w przyszłym roku wyjadą za pracą do Niemiec?

RED
Większość z około tysiąca legalnie pracujących w powiecie pleszewskim Ukraińców może w przyszłym roku wyjechać za naszą zachodnią granicę. Niemiecki rząd przygotowuje się do otwarcia rynku pracy na obywateli spoza Unii

Niemiecki rząd pracuje nad otwarciem rynku pracy dla pracowników spoza Unii Europejskiej. Może to oznaczać, że już od przyszłego roku z Polski zaczną wyjeżdżać Ukraińcy. Eksperci szacują, że nasz kraj może opuścić nawet pół miliona pracowników z Ukrainy. To z kolei może oznaczać poważne kłopoty ze znalezieniem pracowników dla wielu polskich, ale również pleszewskich firm.

Jak zdradza Leszek Bierła, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w powiecie pleszewskim może pracować około 1000 legalnie zatrudnionych Ukraińców. Z danych, które przedstawił Powiatowy Urząd Pracy wynika, że do listopada wydano 1173 oświadczenia oraz około 278 zezwoleń na pracę sezonową. Dyrektor Bierła zastrzega jednak, że część Ukraińców mimo 6-miesięcznego zezwolenia na pracę do Polski i powiatu pleszewskiego nie przyjechała.

Ilu z nich wyjedzie? To już dwa miesiące temu próbowała sprawdzić firma Work Service, jeden z największych pośredników pracy w Polsce. Przepytała ona kilkuset pracowników ze Wschodu. 8 na 10 powiedziało, że dobrze im w Polsce. Jednocześnie 59 procent badanych zadeklarowało, że po zmianie polityki migracyjnej w Niemczech wybiorą jednak pracę za Odrą. Wówczas mógłby to doprowadzić do tego, że firmy nie byłyby w stanie realizować zamówień, spadłaby produkcja, a liczba wakatów w gospodarce przekroczyłaby pół miliona. Tylko 6 procent pytanych całkowicie odrzuciło taką perspektywę.

- Wyjazd ponad połowy z nich może stanowić poważny cios dla rynku pracy w powiecie pleszewskim - zauważa dyrektor Leszek Bierła i dodaje, że jedyną szansą zatrzymania Ukraińców będzie podwyższenie pensji. - Niektórzy z nich zostaną u nas, bo tutaj czują się bardziej komfortowo, rozumieją język. Minusem jest jednak nasza odległość od Niemiec. Im bliżej do granicy, tym więcej Ukraińców zdecyduje się na wyjazd - komentuje sprawę otwarcia niemieckiego rynku pracy dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

W powiecie pleszewskim Ukraińcy najchętniej zatrudniani są w rolnictwie, w budownictwie, transporcie oraz przy prostych pracach fizycznych. Najbardziej skłonni do wyjazdu mogą być pracownicy budowlani, którzy nie potrzebują w pracy dobrej znajomości języka obcego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto