18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Poznaniu też mamy mumię, czyli niezwykłe muzeum w Collegium Anatomicum [ZDJĘCIA]

Zbyszek Snusz
"Śmierć cieszy się, że może przyjść z pomocą życiu" - taki napis widnieje nad wejściem do poznańskiego prosektorium. Zobaczcie, jakie jeszcze tajemnice skrywa Katedra i Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego.

Poznański Zakład Medycyny Sądowej utworzono w październiku 1921 roku. Od 1930 roku placówka mieści w budynku Collegium Anatomicum (dawny Pałac Sztuki, który został zbudowany na Powszechną Wystawę Krajową w 1929 roku) przy ul. Heliodora Święcickiego 6.

UNIWERSYTET MEDYCZNY - WYDARZENIA, INFORMACJE, ZDJĘCIA

Na co dzień zakład prowadzi m.in. działalność dydaktyczną. Uczą się tutaj studenci szóstego roku medycyny na kierunku lekarskim, stomatolodzy, ratownicy medyczni, ale też aplikanci prokuratorscy.

- Poza tym prowadzimy najzwyklejszą działalność usługową - wyjaśnia dr n. med. Czesław Żaba, kierownik katedry. - Współpracujemy z organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości w zakresie orzecznictwa sądowo-lekarskiego. Na zlecenie policji zajmujemy się ofiarami pobić, gwałtów czy wypadków, a na zlecenie prokuratury przeprowadzamy sekcje zwłok.

Poza prosektorium w przyziemiu gmachu przy ul. Święcickiego znajduje się też m.in. muzeum preparatów związanych z tanatologią. Niedostępne na co dzień miejsce można było zobaczyć w sobotę podczas wycieczki "Mroczne strony medycyny sądowej".

STUDENCKI POZNAŃ - UCZELNIE, IMPREZY I STUDENCKIE ŻYCIE W POZNANIU

- To niezwykła placówka - przyznaje Czesław Żaba. - Większość eksponatów pochodzi z okresu międzywojennego. Sporo jest unikatowych, bo dzisiaj nie mogłyby już powstać. Zmieniły się przepisy prawne. Poza tym ciężko sobie wyobrazić, żeby rodzina zmarłej osoby wyraziła zgodę na odcięcie ręki czy narządów płciowych.

Obecna kolekcja jest mniejsza niż ta przedwojenna. Wtedy eksponatów samych narządów było ponad pół tysiąca. Oprócz tego funkcjonował dział o broni i strzelnica, w której wykonywano próbne strzały.

Mimo to i dzisiaj można tutaj zobaczyć niezwykłe rzeczy. Jak na przykład zmumifikowane zwłoki, których wiek szacuje się na około 240 lat. - Są całkowicie wysuszone i ważą tylko 7 kg - tłumaczy kierownik katedry. - Nie wiemy, skąd pochodzą. Jedna z teorii mówi, że może to być ciało tatarskiego żołnierza z armii Napoleona.

Poza tym jest też sporo eksponatów przydatnych w edukacji. W muzeum można zobaczyć, jak wyglądają zmiany gnilne i uszkodzenia mechaniczne u topielca przebywającego długo w wodzie, jak wygląda zadławienie kęsem, przegryziony język wisielca czy kilkumiesięczne płody.

Twórz Nasze Miasto razem z nami. Pisz na [email protected] lub zostaw nam wiadomość na facebooku


ZEBRAliśmy nasze serwisy w jednym miejscu:
Wszystko o Lechu Poznań - BUŁGARSKA.PL: polub serwis na Facebooku
Filmy z Poznania i całej Wielkopolski - GŁOS.TV: polub serwis na Facebooku
Inwestycje i budownictwo w Wielkopolsce - DOM
Baw się i wygrywaj nagrody - KONKURSY


Codziennie rano najświeższe informacje z Poznania i regionu na Twoją skrzynkę mailową.
Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto