Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Rzymie nie ma miejsc w hotelach. Co z pielgrzymami?

Aldona Minorczyk-Cichy
A. Gola
Ślązacy, którzy pojadą na beatyfikację Jana Pawła II do Watykanu, wezmą udział w wydarzeniu, które już dzisiaj okrzyknięto największym w nowożytnej historii Wiecznego Miasta!

Według wstępnych szacunków, 1 maja do Rzymu może przyjechać od 1 do 3 milionów pielgrzymów. Nie zabraknie wśród nich wiernych z Katowic, Sosnowca czy z Częstochowy.

- Zapowiedź tego wydarzenia napełniła radością nie tylko serca wierzących, ale też cały świat, który z podziwem i uznaniem pielęgnuje wspomnienia tego nadzwyczajnego duszpasterza naszych czasów - podkreśla przewodniczący episkopatu Włoch kardynał Angelo Bagnasco w przemówieniu inaugurującym obrady rady stałej episkopatu.

Ale dla pielgrzymów nie mniej ważne są sprawy prozaiczne, jak zaplecze noclegowe, gastronomia i opieka medyczna. Logistyką zajmie się biuro pielgrzymkowe rzymskiej diecezji Opera Romana Pellegrinaggi. Będzie ono współpracować z władzami miasta, które już powołało specjalną grupę roboczą. Kieruje nią Gianluca Scarnicci. Już teraz wiadomo, że na obrzeżach Rzymu zostanie urządzony bezpłatny kemping dla tych, którzy zgodzą się nocować w spartańskich warunkach. Na miejsce w hotelu nie ma już co liczyć. Ostatnie, które zostały, są bardzo drogie. Hotelarze, dowiedziawszy się o beatyfikacji, podnieśli ceny. Prace służb, w tym medycznych oraz 12 tysięcy wolontariuszy - koordynować będzie włoska policja.

Na pielgrzymkę do Watykanu wybierają się wierni m.in. z sosnowieckiej katedry Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu. Zwiedzą też Asyż, Rzym i Wenecję.

Irena Szyja z biura Silesia organizuje pielgrzymki dla siedmiu diecezji z sosnowieckiej kurii oraz dla parafii z okolic Częstochowy. Podkreśla, że najtańszy wyjazd będzie kosztował 900 zł.

- Ograniczamy koszty, jak tylko możemy. Trzeba będzie zabrać ze sobą śpiwory, krzesełka składane. Noclegi będą w pokojach wieloosobowych, często na dostawkach. Jednak nie o luksusy przecież w tym przypadku chodzi - mówi Irena Szyja.

Przedstawiciele Watykanu i rzymskiego wikariatu już od kilku dni pracują nad przebiegiem beatyfikacji papieża Polaka. Wstępny plan zakłada: uroczystości potrwają dwa dni, rozpoczną się czuwaniem na terenie antycznego Circus Maximus, następnego dnia o 10.00 rozpocznie się msza beatyfikacyjna.

Znamy już program beatyfikacji

Uroczystości beatyfikacyjne Jana Pawła II po-trwają co najmniej dwa dni.
* 30 kwietnia - odbędzie się czuwanie modlitewne na murawie antycznego stadionu Circus Maximus, w planach jest także Droga Krzyżowa w wyjątkowej oprawie.
* 1 maja - o godz. 10 na Placu św. Piotra rozpocznie się msza beatyfikacyjna. Wstęp na nią będzie wolny. Będzie trwała kilka godzin.
* Wierni, którzy nie dostaną się na plac św. Piotra i prowadzącą do niego Via delle Conciliazione będą mogli śledzić uroczystości na rozstawionych na placach Rzymu wielkich telebimach.
Po uroczystościach trumna z ciałem błogosławionego zostanie przeniesiona z Grot Watykańskich do bazyliki św. Piotra. Trumna nie będzie otwierana. Grób zostanie przykryty marmurową płytą. Będzie znajdował się blisko wejścia do bazyliki, w kaplicy św. Sebastiana, między słynną "Pietą" Mi-chała Anioła a kaplicą Najświętszego Sakramentu.
* 2 maja - będzie można już odwiedzić grób Jana Pawła II w bazylice i pomodlić się przy nim.
Tego dnia planowane są uroczystości we wszystkich rzymskich kościołach. W kolejnych dniach w różnych językach będą odprawiane msze dziękczynne.
* Pielgrzymom pomagać będzie ponad 12 tysięcy wolontariuszy.

Szykuje się nowe miejsce spoczynku Jana Pawła II
Rozmowa z Aleksandrą Zapotoczny, współpracownikiem postulacji beatyfikacji Jana Pawła II w Rzymie

Jak Watykan przygotowuje się do uroczystości beatyfikacji Jana Pawła II?
Najbardziej widocznym znakiem tych przygotowań są... rusztowania ustawione na ołtarzu w kaplicy św. Sebastiana w słynnej bazylice św. Piotra. Kaplica św. Sebastiana będzie bowiem nowym miejsce spoczynku Jana Pawła II. To miejsce prestiżowe, w bliskim sąsiedztwie "Piety" Michała Anioła. Poza tym jest ono dostępne dla wszystkich, którzy znajdą się w bazylice.

A przygotowania, których aż tak bardzo nie widać?
To przede wszystkim poszukiwania odpowiedniej oprawy muzycznej dla takiej uroczystości oraz odpowiedniego wizerunku nowego błogosławionego. Podczas beatyfikacji wizerunek zawiśnie na fasadzie bazyliki św. Piotra i będzie to oficjalny wizerunek dla przyszłych pokoleń.

Kto zajmuje się tymi wszystkimi pracami?
Fabryka św. Piotra oraz Stowarzyszenie Świętych Piotra i Pawła. Pracują bardzo intensywnie. Co rusz są jakieś spotkania i narady członków. Bo o niczym nie można zapomnieć, niczego pominąć. Pełne ręce roboty mają też wydawnictwa i redakcje rzymskich pism. Na 1 maja muszą być gotowe wydania specjalne oraz nowe publikacje.

Co w tej chwili mówią włoskie media?
Skupiają się przede wszystkim na pracach przy ołtarzu w kaplicy św. Sebastiana. Ponadto uprzedzają o tym, że nie będzie biletów ani żadnych innych wejściówek na plac św. Piotra. Ze względów organizacyjnych nie byłoby to możliwe. Wiadomo bowiem, że do Rzymu zjadą tysiące ludzi.

Warto zauważyć jednak, że na placu św. Piotra nie zabraknie specjalnego sektora dla niepełnosprawnych.

A sami rzymianie?
W parafiach rzymskich przygotowywane są ołtarze Jana Pawła II oraz jego posągi. Część z nich zostanie przewieziona na plac św. Piotra, gdzie podczas beatyfikacji polskiego papieża zostaną poświęcone przez jego następcę na Stolicy Piotrowej, Benedykta XVI.
Notowała Jolanta Pierończyk

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto