(© Waldemar Wylegalski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

46 skrzypków z Polski, Łotwy, Litwy, Ukrainy, Czech, Węgier i Francji weźmie udział w rozpoczynającym się w sobotę w Poznaniu IX Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Georga Philippa Telemanna.

"Wyniki dwudniowej rywalizacji ogłosimy podczas koncertu laureatów 26 marca. W ubiegłym roku rywalizację wygrała Emilia Jarocka z Białegostoku" - przypomniał w rozmowie z PAP dyrektor festiwalu Sławomir Jarmołowicz.

W konkursie mogą uczestniczyć młodzi skrzypkowie, którzy nie skończyli 16 lat. Przewodniczącym jury będzie prof. Michał Grabarczyk. W jury, oprócz Polaków, zasiądą: Frantisek Novotny z Brna, Tatiana Liberova z Sankt Petersburga, Eszter Perenyi z Budapesztu oraz Jurgis Dvarionas z Litwy.

Rywalizacja została podzielana na dwie części: I etap obejmuje wykonanie jednej z 12 fantazji na skrzypce solo Georga Philippa Telemanna i dowolnego utworu na skrzypce z fortepianem lub skrzypce solo. W II etapie młodzi skrzypkowie muszą zagrać dowolną część koncertu skrzypcowego.

Czytaj także: Poznański festiwal wyróżniony na świecie!

Według dyrektora konkursu, Georg Philipp Telemann jest znakomitym patronem dla młodych skrzypków rozpoczynających karierę. "Jest on postacią europejską, przekraczającą granice między regionami i kręgami kulturowymi. Warto podkreślić polskie elementy życiorysu i twórczości kompozytora, który przebywał na dworach arystokratycznych w Żarach i Pszczynie, odwiedzał Kraków, był prawdziwie zafascynowany muzyką polską i wykorzystywał w swoich utworach motywy polskiej muzyki ludowej" - powiedział PAP Jarmołowicz.

Honorowy patronat nad konkursem objął minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Pula nagród wynosi 25 tys. zł.

Niemiecki kompozytor Georg Philipp Telemann (1681-1767) napisał około tysiąca suit orkiestrowych, wiele koncertów instrumentalnych i utworów kameralnych, około 2 tys. kantat; komponował także oratoria, msze, motety, pasje, psalmy, opery i pieśni.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez POLSKAPRESSE Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!