Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wejherowie powstała jedna z najnowocześniejszych pracowni gastronomicznych w Polsce [ZDJĘCIA]

ab
Na taki obiekt długo czekali nie tylko uczniowie, ale również grono nauczycielskie, jak i cała dyrekcja wejherowskiego Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących. W Wejherowie powstała pracownia gastronomiczna, której nie mogłaby się powstydzić nie jedna restauracja.

Wychodząc naprzeciw potrzebom wychowankom Ośrodka Szkolno - Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejherowie, dyrektor Ewelina Lulińska-Kuklik oraz nauczyciele zawodu Michał Pietrowski i Martyna Bartkowska podjęli starania o stworzeniu profesjonalnej pracowni gastronomicznej, która pozwalałaby kształcić młodzież zgodnie z obowiązującymi standardami. Jak zawsze przy podejmowaniu innowacyjnych działań, placówka mogła liczyć na akceptację Samorządu Województwa Pomorskiego i finansowe wsparcie projektu.

- Tak naprawdę już od dłuższego czasu ubiegaliśmy się o to, aby powstała w naszym ośrodku taka pracownia w zawodzie, który najbardziej cieszy popularnością w naszej placówce - mówiła Ewelina Lulińska-Kuklik, dyrektor Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Wejhero-wie. - Nasi wychowankowie uwielbiają kierunki gastronomiczne, które występują w szkolnictwie ponadpodstawowym. Ważne jest również to, że teraz będą mogli się w nich sprawdzać jeszcze bardziej. Cieszę się, że w końcu udało nam się zrealizować tę inwestcyję. Wreszcie mamy taką profesjonalną gastronomiczną pracownię, w której uczniowie mogą się uczyć, wykonywać wszystkie czynności praktyczne i pracować na sprzęcie, który jest ogólnodostępny restauracjach i placówkach. Dzięki temu już na tym etapie będą mieli okazję zapoznać się ze sprzętem, który funkcjonuje na rynku pracy - dodała.

Sprzęt na miarę nowoczesnej akademii kulinarnej

Długo można by wyliczać profesjonalny sprzęt, który stanowi wyposażenie pracowni. Na szczególną uwagę zasługują nowoczesne urządzenia tj. piec konwekcyjno parowy MKN, szokówka do schładzania i mrożenia potraw, wędzarka molekularna, maszyny vaccum i suvi, roboty kuchenne Kitchenaid z przystawkami, czy choćby Pacojet, czyli frezarka do lodów.

- Ponad 30 tysięcy maszyn Pacojet pracuje w kuchniach na całym świecie - opowiada Wiesław Miotk, instruktor praktycznej nauki zawodu, a na co dzień szef kuchni. - Dzięki systemowi Pacojet, produkcja różnorodnych słodkich i pikantnych potraw o wspaniałej konsystencji, intensywnym smaku i zapachu stała się prosta, szybka i bezpieczna - dodaje.

W celu efektywnego wykorzystywania czasu przeznaczonego na zajęcia, zakupiono też zmywarkę, której praca zajmuje zaledwie pół minuty. Pozwala to zminimalizować czas sprzątania na rzecz twórczego przygotowywania potraw.

W pracowni nie zapomniano również o nowoczesnym sprzęcie elektronicznym. - Podstawa programowa nauczania przedmiotu nie uwzględnia nowoczesnych trendów obowiązujących w gastronomii - mówił Michał Pietrowski, który wraz ze swoimi uczniami wyczarowuje kulinarne cuda.

Celem ułatwienia nauki osobom z dysfunkcją słuchu, pracownia wyposażona została także w telewizor i tablety, które pozwalają zobaczyć i odtworzyć cały proces produkcyjny. Zostaną w niej również zamontowane kamery, które umożliwią nagrywanie pracy uczniów.

Wideo:
Adam Chrząstkowski: Bardzo mnie ucieszyły zakąski w tym roku

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wejherowo.naszemiasto.pl Nasze Miasto