Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WĄGROWIEC - Matki pomogą potrzebującym

Krzysztof Czapul
Wytrwałość i wiara doprowadziły Ingę Smacha i Dagmarę Kosińską do utworzenia ośrodka
Wytrwałość i wiara doprowadziły Ingę Smacha i Dagmarę Kosińską do utworzenia ośrodka Arkadiusz Dembiński
Dagmara Kosińska i Inga Smacha to wągrowczanki, które dobrze wiedzą, co oznacza chore dziecko... Obie są bowiem matkami dzieci upośledzonych umysłowo i ruchowo. Dotąd w całej okolicy nie było ośrodka, który by takie dzieci przyjmował, zajmował się nimi, pomagał.

– Naszych dzieci w momencie rozpoczęcia edukacji nie miałyśmy gdzie posłać, były skazane na siedzenie w domu, więc postanowiłyśmy to zmienić – tłumaczy pani Dagmara.

Obie panie trzy lata temu założyły więc Stowarzyszenie na rzecz Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Bona Fides”.
– Obecnie skupiamy około 30 dzieci, głównie niepełnosprawnych ruchowo, ale też z upośledzeniami umysłowymi: dziecięcym porażeniem mózgowym, epilepsją, zespołem Downa, wadami wrodzonymi – objaśnia Dagmara Kosińska, szefowa stowarzyszenia i dodaje, że bardzo zależy im na tym, aby ich ośrodek skupiał i pomagał rodzinom z podobnymi problemami. Równie istotne jest dla nich to, by rodzice chorych dzieci mieli ze sobą kontakt, wymieniali się doświadczeniami i wzajemnie się wspierali. Stowarzyszenie trafiło na podatny grunt i pomoc władz Wągrowca.

– Jesteśmy bardzo wdzięczni burmistrzowi Wilczyńskiemu, który przekazał nam budynek po nieczynnym przedszkolu i pomógł go wyremontować – tłumaczy pani Dagmara. Teraz w świeżo wyremontowanym ośrodku są dwa podjazdy dla wózków, jest podnośnik, który będzie przewoził chore dzieci na piętro, budynek jest ocieplony i przygotowany na przyjęcie swych podopiecznych. Oficjalnie ruszy z początkiem września. Będzie to ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczy dla dzieci z upośledzeniem umiarkowanym, średnim oraz znacznym. Warunkiem jest jednak, aby oprócz tego upośledzenia było jeszcze jakieś dodatkowe sprzężenie, na przykład niepełnosprawność ruchowa, niedowidzenie, niedosłyszenie, zespół Downa, autyzm.

– To będzie niepubliczna placówka oświatowa, czyli dzieci będą mogły tam realizować obowiązek szkolny, ale także rehabilitacyjny. Ośrodek będzie czynny codziennie od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8 do 14. Dzieci będą w małych grupach pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej i rehabilitacyjnej – objaśnia Dagmara Kosińska.

Co ważne, nabór nie jest jeszcze zamknięty. Ze stowarzyszeniem wciąż jeszcze kontaktować się mogą zainteresowane rodziny.
– Apelujemy o kontakt z nami. Co ważne, to nie dotyczy tylko dzieci z terenu Wągrowca, ale całego powiatu. Warto pamiętać, że za dowóz dziecka niepełnosprawnego spoza Wągrowca odpowiedzialne są władze danej gminy.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wagrowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto