Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wartostrada dla pieszych i wielbicieli jazdy na rowerze

Elżbieta Podolska
Jak powinna wyglądać "Wartostrada"?
Jak powinna wyglądać "Wartostrada"? Grzegorz Dembiński
Wydział ochrony środowiska Urzędu Miasta przygotował koncepcję ścieżek, które miałyby wieść właśnie brzegami Warty o nazwie "Wartostrada".

Na razie jest to jedynie propozycja, która w tym roku będzie opiniowana przez rady osiedla. Pieniądze na wykonanie projektu mają pochodzić z budżetu miasta - na teraz takiej pozycji jednak nie przewidziano.

Jak się dowiedzieliśmy, w 2011 roku zostanie jedynie oznakowana ścieżka prowadząca nad rzeką, którą wydeptali sami spacerowicze. Stworzenie sieci bulwarów i traktów możliwe będzie za kilka lat. A dokładnie - jak zapisano w planach - w latach 2013-2015.

Projekt przygotowany przez wydział ochrony środowiska zakłada wykorzystanie ogromnego potencjału turystyczno-rekreacyjnego drzemiącego w terenach nadwarciańskich.

Podoba się to bardzo radnym osiedla Starówka, którzy otrzymali go do zaopiniowania. - To znakomity pomysł - twierdzi Andrzej Rataj z Rady Osiedla Starówka. - Został już przez nas dokładnie zbadany. Mamy kilka uwag, które przesłaliśmy do Urzędu Miasta. Ich uwzględnienie umożliwi jeszcze większe przystosowanie tras pieszych i rowerowych dla potrzeb mieszkańców i turystów - dodaje.

Mieszkańcom chodzi o to, aby został przygotowany kompleksowy projekt nie tylko ścieżek, ale też traktów pieszych, gastronomii, małej architektury czy toalet. - Nie byłoby pomysłem robienie wszystkiego po kawałku, bez odpowiedniego przemyślenia - mówią.

Rada osiedla zaproponowała przede wszystkim, żeby ścieżki zostały poprowadzone na koronach wałów i stoków, bowiem będzie tam można postawić wspomniane elementy małej architektury, jak ławki, kosze na śmieci czy latarnie.

Poprowadzenie ścieżki koronami wałów i stoków będzie również dla mieszkańców wygodniejsze (brak przymusu wjeżdżania i zjeżdżania na/z szczytu wału), przy tym całość nie straci na walorach rekreacyjno-krajobrazowych.

- Zaproponowaliśmy, aby projekt ścieżki zakładał korzystanie z niej także przez pieszych - potwierdza w rozmowie z "Głosem Wielkopolskim" radny osiedlowy Andrzej Rataj. - Wymaga to zbudowania drogi odpowiedniej szerokości, z zachowaniem proporcji szerokości toru "rowerowego" i "pieszego". Bardzo ważne jest także, aby na całej trasie zostały ustawione kosze, ławki i latarnie.

Radni zasugerowali również, aby projekt "Wartostrady" wpisano do "warunków technicznych miejskiej sieci monitoringu". Brzmi to skomplikowanie, ale chodzi po prostu o sprawdzenie, czy w przyszłości ścieżki będzie można objąć kamerami miejskiego monitoringu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto