Rodzice dzieci z dwóch przedszkoli na poznańskich Jeżycach dowiedzą się we wtorek czy placówki przetrwają. Wszyscy chcą do Familijnego Poznania.

Rodzice dzieci chodzących do dwóch jeżyckich przedszkoli – nr 59 i 79, a także kadra tych placówek będą we wtorek z niepokojem oczekiwali na wieści z Urzędu Miasta. Najprawdopodobniej przed południem radni podejmą decyzję o likwidacji przedszkoli i powołaniu ich ponownie – już pod nowym zarządem organu prowadzącego.

Miasto miałoby je przekazać Fundacji Familijny Poznań, która dotąd dobrze zapisała się prowadzeniem szkoły podstawowej na Fabianowie.
Choć od czwartku, kiedy sprawę omawiali radni minęło kilka dni, to wciąż budzi ona emocje. W poniedziałek rozmawialiśmy o niej z Renatą Dominek, dyrektorem Przedszkola nr 79, Bogumiłą Roszyk, dyrektorem Przedszkola nr 59, Mateuszem Krajewskim, wiceprezesem Zarządu Fundacji Familijny Poznań, a także Wojciechem Wośkowiakiem, radnym miejskim.

- W czasie zebrania z rodzicami, wszyscy zgromadzeni: personel i rodzice opowiedzieli się jednogłośnie za przejęciem przedszkola przez Familijny Poznań – mówi Renata Dominek. – Tak samo było w Przedszkolu nr 59. Przyczyna jest prosta: miasto nie może nam stworzyć takich możliwości, jakie daje Fundacja, przy jednoczesnym utrzymaniu – dla rodziców dotychczasowych opłat. Możemy myśleć o remoncie, o utrzymaniu ogrodu z placem zabaw, o inicjatywach takich jak jazda konna, czy język angielski dla dzieci. Chcemy robić po prostu fajną oświatę z małym dzieckiem, bez ograniczania oferty, i martwienia się o niezbędne wydatki, na które dotychczasowy właściciel nie ma środków.

- Mamy pełną obsadę dzieci, przychodzą do nas już kolejne pokolenia, przyprowadzane przez rodziców i dziadków, którzy też tu kiedyś się bawili i uczyli, a my możemy im zaoferować jedynie piwnice i ogólnodostępny plac zabaw – wtóruje Bogumiła Roszyk. – Chcemy pozytywnych zmian, w tym przeniesienia siedziby do sal Gimnazjum nr 61 – zmodernizowanych w najbliższej przyszłości przez Familijny Poznań, gdzie też będziemy korzystać z ogrodu. Dotychczas dwa razy w tygodniu wynajmujemy autobus, by zawieźć dzieci na różne zielone place miejskie, co kosztuje – płacą rodzice. Przy zmianie siedziby nie będzie to konieczne.


Przedszkola miałyby być zlikwidowane z dniem 30 sierpnia i otwarte – już pod nowym nadzorem – od 1 września. Nabór będzie prowadzony według starych zasad w marcu, a pierwszeństwo będą miały dzieci dotąd uczęszczające do tych przedszkoli. Fundacja Familijny Poznań gwarantuje odpłatność na dotychczasowym poziomie, zwroty za pobyt i wyżywienie (za dni, w których dzieci były nieobecne) także bez zmian, zniżki z tytułu ulg, kuchnię domową, ten sam personel i zajęcia – również bez zmian. Język angielski i tańce miałyby być bezpłatne dla wszystkich dzieci, a placówki – wyremontowane, ocieplone, otynkowane i na bieżąco utrzymywane w zakresie np. istniejącego monitoringu.

Czytaj także

  Komentarze (1)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  rodzic (gość)

  dzis po przejsciu przedszkola 79 pod familijny nikt z nas rodziców nie wie dlaczego przedszkole nie ma placu zabaw jak nas zapewniano ze postawia nowy.
  a wychowawcy przynajmniej niektórzy nie wiedza na czym stoja