Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Weekend Forteczny z Fortem IIa!

Redakcja
Już w kwietniu wszyscy zainteresowani będą mogli zobaczyć ...
Już w kwietniu wszyscy zainteresowani będą mogli zobaczyć ... archiwum/Zbyszek Snusz
Już w kwietniu wszyscy zainteresowani będą mogli zobaczyć wnętrza zabytkowego Fortu IIa, który znajduje się na os. Czecha.

Początki poznańskiej twierdzy fortowej sięgają 1872 roku, kiedy to podjęto decyzję o modernizacji istniejących tutaj umocnień.


IV Forteczny Weekend

11. edycja Lubońskiego Rajdu Rowerowo-Pieszego "Śladami Historii"

28-29 kwietnia 2012

Przeprowadzono ją według nowatorskiej wówczas koncepcji fortyfikacji – systemu fortowego ześrodkowanego. Polegała ona na budowie wokół miasta pierścienia samodzielnych dzieł przystosowanych do obrony okrężnej.

W pierwszym etapie, w latach 1876-1883, zrealizowano dziewięć artyleryjskich fortów głównych oraz trzy artyleryjskie forty pośrednie oddalone od centrum o około 4-5 km wraz z siecią dróg dojazdowych. W drugim etapie realizacji poznańskiej twierdzy, w latach 1887-1896 zbudowano sześć fortów pośrednich nowego typu, samodzielną baterię oraz schrony międzypolowe, natomiast wszystkie wcześniejsze obiekty wzmocniono.

Kolejny Weekend Forteczny przygotowywany jest przez stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań oraz Sekcję Historyczną Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z innymi organizacjami społecznymi oraz instytucjami. Po raz kolejny też odbywają się w ramach akcji "Poznań za pół ceny!" koordynowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną.

Jak dotąd są to jedyne cykliczne imprezy forteczne, w trakcie których można od jedenastu lat zwiedzać niedostępne na co dzień dla turystów forty zewnętrznego pasa umocnień. Co edycję jest pokazywany inny obiekt, w trakcie oprowadzania w historycznych mundurach wykorzystuje się elementy rekonstrukcji, powstają też obozy wojskowe różnych formacji z zabytkowymi pojazdami. W 2011 roku podczas dwudniowego Weekendu Fortecznego Fort I obejrzało trzy tysiące osób.

Oprowadzanie po poznańskiej twierdzy odbywa się w historycznych mundurach, co w ogromnym stopniu uatrakcyjnia przekaz. Fot. Maciej Wachowski

W tym roku główną atrakcją będzie wyjątkowa możliwość obejrzenia wnętrz fortu IIa na osiedlu Czecha. Powstał on w latach 1887-1896 w drugim etapie budowy poznańskiej twierdzy fortowej i reprezentuje typ pruskiego, standardowego fortu pośredniego nowego typu.

Na zwiedzających po raz pierwszy obiekt tego typu największe wrażenie zawsze wywołują rozmiary dzieł porównywalne z założeniami urbanistycznymi. Przykładowo najdłuższy podziemny chodnik fortu IIa liczy około 140 metrów, natomiast jego szerokość od strony miasta wynosi około 230 metrów - dla porównania bok Starego Rynku w Poznaniu ma około 140 metrów. Mimo ogromnej kubatury jest on stosunkowo słabo widoczny z zewnątrz, gdyż nadziemie porasta bujna roślinność.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy! Impreza jest bezpłatna, a szczegółowe informacje o niej będzie można znaleźć już niedługo na portalu mmpoznan.pl.

Zobacz, jakie forty udostępniano do zwiedzania wcześniej:
2011: Pierwsi turyści zwiedzali Fort I! (zdjęcia)

Po raz pierwszy do zabytkowego obiektu na Starołęce wpuszczono turystów. XIX-wieczny fort przeżył prawdziwe oblężenie.

2010: Fort VIIa otworzył swoje wrota... po raz pierwszy!

Fort VIIa na Marcelinie - po raz pierwszy udostępniony turystom - odwiedziły w weekend tłumy poznaniaków.

2009: Tłumy poznaniaków zdobyły fort VIIIa

Nikt się nie spodziewał, że aż tylu poznaniaków będzie zainteresowanych zwiedzaniem fortu VIIIa. Grupy zwiedzających miały liczyć po 70 osób, a musiano przyjąć nawet po 300!



**

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto