W środę w Poznaniu odbył się wielki finał wyprawy Afryka Nowaka. W 115. rocznicę urodzin Kazimierza Nowaka uczestnicy rowerowej eskapady spotykali się na Dworcu Głównym.

Entuzjaści dokonań Nowaka wyruszyli w podróż śladami wybitnego globtrotera 4 listopada 2009 roku. 40 tys. kilometrów, 18 państw, 2 lata podróży. Z Trypolisu w północnej Afryce do Przylądka Igielnego na jej południowym krańcu i ponownie na północ do Algieru nad Morzem Śródziemnym. Niemal setka osób przemieszczała się dokładnie tak jak Kazimierz Nowak.

- Głównie na rowerach, a na niektórych etapach pieszo, konno, czółnem oraz na wielbłądach. Wyprawę rozpisaliśmy na 24 miesięczne etapy, które przez dwa lata przemierzały kolejne kilkuosobowe zespoły - tłumaczył Zbyszek Gałęza, uczestnik wyprawy.

Kazimierz Nowak w latach 1931-36 jako pierwszy człowiek na świecie samotnie przemierzył całą Afrykę. Ideą podróży, było promowanie postaci podróżnika, a także oddanie mu hołdu.

Czytaj także: Kazimierz Nowak. Szalony poznaniak na swej szalonej maszynie

- Chcieliśmy propagować postać i dokonania Kazimierza Nowaka w kraju i zagranicą. Mamy nadzieję, że naszą wyjątkową wyprawą zwróciliśmy uwagę na jego osiągnięcia i zapewniliśmy należne miejsce wśród najwybitniejszych podróżników i odkrywców - mówi Gałęza.

Po powitaniu na dworcu PKP uczestnicy udali się rowerami na Cmentarz Górczyński, gdzie złożyli kwiaty przy tablicy pamiątkowej. Stamtąd wyruszyli do Boruszyna, czyli do miejsca, w którym Kazimierz Nowak rozpoczął swoją podróż. Relacje z poszczególnych etapów podróży można zobaczyć na stronie www.afrykanowaka.pl.Zobacz także: Podróżnik Maciej Pastwa w końcu w Polsce [WIDEO]

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!