Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolanie znów przypomną o swoim zwycięskim Powstaniu

Przemek Wałczyński
Przemek Wałczyński
Podczas tegorocznych obchodów 93. rocznicy wybuchu Powstania ...
Podczas tegorocznych obchodów 93. rocznicy wybuchu Powstania ... archiwum/eM
Zobacz, jak Poznań uczci 93. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Tegoroczne obchody będą bardzo zbliżone do tych z poprzednich lat, ale nie zabraknie nowości. Na placu Wolności stanie specjalny kontener edukacyjny, w którym będzie można przenieść się w czasie, wchodząc do stylizowanego na 1918 rok pokoju, z okien którego będzie można oglądać działania powstańców na ulicach miasta.

Odtworzony zostanie także historyczny spot ze wspomnieniami bohaterów powstania i głosem pierwszego dowódcy – generała Stanisława Taczaka.

– Chcemy w tym roku postawić większy akcent podczas obchodów właśnie na postać generała Taczaka, którego rola w Powstaniu nie była przez lata doceniana – mówi marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Kontener będzie otwarty dla zwiedzających do 30 grudnia.

Oficjalne obchody rozpoczną się 27 grudnia tradycyjnym złożeniem kwiatów w miejscach pamięci – na Cmentarzu Górczyńskim i Junikowskim, pod Hotelem Royal, pomnikiem Stanisława Mikołajczyka oraz przy głazie na poznańskiej Cytadeli. Równie tradycyjnym elementem obchodów jest inscenizacja przyjazdu do Poznania 26 grudnia Ignacego Jana Paderewskiego, organizowana przez Poznański Chór Nauczycielski.

Przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich o godz. 11.00 rozpoczną się centralne uroczystości 93. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Udział w nich wezmą przedstawiciele władz, zaproszeni goście, a także reprezentacje licznych stowarzyszeń i organizacji z pocztami sztandarowymi, harcerze i uczniowie szkół. Tradycyjnie wojskowy ceremoniał zapewni pododdział honorowy z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu, któremu towarzyszyć będzie Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych, a także Ochotniczy Reprezentacyjny Oddział Ułanów Miasta Poznania w barwach 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Na placu Wolności stanie natomiast polowy obóz powstańczy, gdzie będzie można dowiedzieć się o historii powstania, przyjrzeć się szkoleniom z musztry, czy np. rozbrajaniu niemieckiego patrolu. Około godz. 18 dojdzie do inscenizacji odbicia powstańców z rąk niemieckiego patrolu na Starym Rynku w okolicach Odwachu.

Wszystkie uroczystości zakończy koncert Poznańskich Słowików w Auli Uniwersyteckiej o godz. 19.

Oprócz oficjalnych obchodów, pamięć o Powstaniu Wielkopolskim ma promować także strona internetowa www.27grudnia.pl. Serwis oferuje m.in. interaktywną mapę wydarzeń w czasie powstania, czy możliwość pobrania specjalnie wyznaczonych tras po Wielkopolsce, związanych z powstaniem.

Samorząd Województwa przygotował także specjalną strategiczną grę planszową, która dzięki zabawie ma uczyć o historii powstania. Skierowana jest przede wszystkim do gimnazjalistów i licealistów.  Ponadto wydana zostanie seria kolekcjonerskich figurek ważnych postaci powstania.

Pierwsza statuetka - generała Stanisława Taczaka - jest już gotowa. Wręczana będzie osobom szczególnie zaangażowanym w promowanie wiedzy o historii Powstania Wielkopolskiego.

O rocznicy powstania pamiętają też kibice Lecha, którzy podobnie jak przed rokiem przygotują racowisko. Race mają zapłonąć o godz. 17.30 tym razem w ścisłym centrum Poznania na trasie: Dworzec Letni - św. Marcin - Aleje Marcinkowskiego - Bazar.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto