Kuratorem projektu "Moduł publiczny" będzie Kobas Laksa, współautor wystawy "Budynków życie po życiu" Kuratorem projektu "Moduł publiczny" będzie Kobas Laksa, współautor wystawy "Budynków życie po życiu"

Kuratorem projektu "Moduł publiczny" będzie Kobas Laksa, współautor wystawy "Budynków życie po życiu" (© Archiwum Galerii u Jezuitów )

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

W programie Światowych Dni Innowacji sporo miejsca zajęła sztuka nowoczesna: odważna, ryzykowna, budząca kontrowersje. I dobrze!

Kobieta kot, futurystyczne wizje miejskie i design w najnowszym wydaniu. To przykłady tylko nielicznych projektów, które rozpoczną się w najbliższy poniedziałek w Wielkopolsce. Na kilka dni Poznań stanie się europejską stolicą kreatywności, a wszystko za sprawą "Światowych Dni Innowacji", organizowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Pod wspólną nazwą Wielkopolska Aleja Kreacji, organizatorzy zaplanowali szereg wystaw prezentujących prace artystów z kraju i zagranicy. Większość ekspozycji odbędzie się w zaadaptowanej przestrzeni Starej Drukarni.

Pierwszą prezentacją będzie praca Daana Roosegaarde'a, który łącząc najnowszą technologię z artystycznym podejściem, tworzy interaktywną przestrzeń, reagującą na dotyk, dźwięk i ruch. Z kolei Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie zaaranżuje teren przed budynkiem, gdzie odbędzie się pokaz aktualnych trendów pojawiających się w przestrzeni publicznej.

Z pewnością atrakcją całej wystawy będzie nagrodzona Złotymi Lwami w Wenecji wystawa Kobasa Laksy i Nicolasa Grospierre "Budynków życie po życiu". Jest to przewrotna, apokaliptyczna wizja przyszłości, przedstawiająca sześć ważnych budynków zrealizowanych w Polsce w ostatnich latach.

Ponadto będzie okazja do zapoznania się z osiągnięciami słynnych na świecie marek w dziedzinie projektowania przemysłowego, a także z prezentacją poznańskich studentów, przedstawiających najnowsze osiągnięcia w zarządzaniu nowoczesną technologią. Dodatkowo, w trakcie wernisażu, odbędzie się ogłoszenie wyników konkursu Nowy Folk Design, oraz prezentacja zwycięskich projektów.

W tym samym czasie przestrzeń Poznania zostanie opanowana przez grupę artystów działających pod wspólnym hasłem Moduł Publiczny. Jest to projekt organizowany przez Galerię Miejską Arsenał według nadrzędnej idei Ewy Łowżył. Umieszczone w przestrzeni publicznej kontenery dla sztuki, w tym roku pojawią się także w trzech innych miastach Wielkopolski. Artystyczne wariacje przedstawi m.in. Noam Braslavsky z intymnym pokojem spotkań, czy Kobas Laksa, tworząc miejskie planetarium.

Całość wydarzeń kulturalnych uświetni "Innowacyjna wieczorynka", która odbędzie się 28 września o godzinie 19 na placu Wolności. I jak zapowiedział kurator wystaw Mateusz Wróblewski, będzie to wielka niespodzianka dla wszystkich.


Aleja Kreacji
Wystawy w Starej Drukarni (ul. Zwierzyniecka 3), wernisaż 28 września (tylko na zaproszenia), czynne do 11 października, w godzinach od 10 do 18, wstęp wolny:
Daan Roosegaarde "Dune"
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie "Megapolis czy globalna wioska"
Nicolas Grospierre, Kobas Laksa "Budynków życie po życiu"
AHK Polsko-Niemiecka Izba Przemysłowo- Handlowa "Design produktu"
Nowy Folk Design "Pro design"
Poznański Inkubator Przedsiębiorczości "Pomysły Przyszłości"

Wystawy "Moduł Publiczny" (od 27 września do 4 października, wstęp wolny)

Poznań:
Ewa Łowżył "Miniopera kobiety i kota", fontanna przed Teatrem Wielkim
Piotr Żyliński "Case Study", ul. Kościuszki
Teatr Porywacze Ciał "Ty też możesz zostać aktorem", Al. Karola Marcinkowskiego, godz. 15-20
Noam Braslavsky "Intimacy", Stary Rynek
Kobas Laksa "Planetarium", Stary Rynek

Wielkopolska:
Jakub Jasiukiewicz "Kinowideo", Piła, ul. Staszica, w godz. 14-19
Michał Dudek "Osmoza II", Leszno, Rynek
Zbigniew Łowżył "Latarnia D-moll", Kalisz, Stary Rynek

"Innowacyjna wieczorynka", plac Wolności, Poznań, pokaz 28 września o godzinie 19, wstęp wolny

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

kpi (gość)

ciekawe gdzie w pile jest ulica staszica.... dziwne, ze takie bzdury mozna znalezc na PILA.naszemiast...