Marszałek Marek Woźniak podpisał i wysłał do Brukseli dokument, który przyniesie do 2020 r. Wielkopolsce 2,4 mld euro z Unii Europejskiej.

– To historyczna chwila– powiedział marszałek Marek Woźniak podpisując przed wysłaniem do Brukseli Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020.

Na podstawie tego dokumentu do Wielkopolski w najbliższych 7 latach trafi ponad 2,4 mld euro z unijnych funduszy. W porównaniu do wyjściowej kwoty jest to aż o 251,3 mln euro więcej.

Teraz WRPO ocenią unijny urzędnicy. Rozpoczną się również negocjacje z Komisją Europejską.

– Pozostawiliśmy pewien margines do negocjacji w trzech aspektach. Po pierwsze chcemy mieć możliwość wybudowania w ramach WRPO Szpitala Matki i Dziecka w Poznaniu oraz wspomóc inne wojewódzkie i powiatowe placówki. Pieniądze chcemy też przeznaczyć na modernizację linii kolejowej między Poznaniem a Piłą oraz remonty dróg lokalnych. Nadal chcemy również inwestować w turystykę – wymienia marszałek województwa Marek Woźniak.

Są to sporne kwestie ponieważ Unia w nowej perspektywie nie chciała współfinansować tego typu inwestycji, a skupić się na innowacyjnych projektach.

W trakcie konsultacji społecznych osoby i instytucje z całej Wielkopolski zgłosiły ok. 500 uwag do WRPO. Część z nich została uwzględniona.

Zarząd województwa postawił na rozwój subregionów. Na specjalne traktowanie w WRPO mogą liczyć Konin, Leszno, Gniezno, Piła wraz z sąsiadującymi samorządami, a Poznań, Ostrów i Kalisz otrzymają pieniądze z tzw. Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Nie ma natomiast jeszcze tzw. listy projektów kluczowych, które zostaną zrealizowane bez konkursów – będą one częścią negocjacji.

– Wszystko wskazuje na to, że negocjacje w sprawie kształtu programu z Komisją Europejską mogą zakończyć się do wakacji – mówi marszałek Woźniak.

Jeśli stanie się inaczej, to rozmowy przeciągną się do końca roku, bo jesienią wygasa kadencja Komisji Europejskiej.

Zmieniamy Wielkopolskę

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!