Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wigilia pod Kaponierą już po raz dwudziesty

Redakcja
Hanna Banaszak
Hanna Banaszak archiwum/Radek Rakowski
- Tradycyjnie już zapraszamy na nią wszystkich poznaniaków, nie tylko bezdomnych - mówi organizator spotkania, pastor Robert Gamble.

Pierwsze wigilijne spotkanie w największym poznańskim przejściu podziemnym zorganizowano w 1992 roku. Rok wcześniej pastor i wydawca Robert Gamble przeczytał powieść Małgorzaty Musierowicz "Noelka". Powieściopisarka opisała w niej spotkanie poznaniaków pod rondem, którzy przychodzą tu przed pasterką, aby wspólnie zaśpiewać kolędy i przełamać się opłatkiem.

Gamble, Amerykanin szkocko-irlandzkiego pochodzenia, postanowił książkowy pomysł wcielić w życie.
- Pamiętam, że nasze pierwsze spotkanie było trochę chaotyczne, ale to dlatego, że było robione bardzo spontanicznie - mówi pastor. - Najważniejsze jednak jest to, że było piękne.

Spotkania pod Kaponierą szybko stały się stałym punktem świętowania narodzin Jezusa w stolicy Wielkopolski.
- Co roku pod rondem spotyka się od 200 do 400 osób - przypomina Marta Jankowiak z agencji Kończał-Szwarc. - Mamy nadzieję, że w tym roku będzie ich jeszcze więcej. Jest to taka impreza, o której już chyba każdy w mieście słyszał.

Długo nie było wiadomo, czy dwudziestą edycję uda się również zorganizować pod rondem. Jednak jak się okazało, robotnicy przebudowujący ulicę Roosevelta na razie nie pracują na samym rondzie, dlatego Zarząd Dróg Miejskich wydał zgodę na przygotowanie Wigilii właśnie tam.

W jej tegorocznym przebiegu niewiele się zmieni.
- Chcemy, żeby forma spotkania co roku była taka sama - wyjaśnia Marta Jankowiak. - Mieszkańcy się do niej przyzwyczaili i nikogo nie będziemy zaskakiwać. Nie zabraknie wspólnego kolędowania i dzielenia się radością.

Wigilia rozpocznie się o godzinie 21.30. Tradycyjnie w przejściu podziemnym staną dwie sceny - mała i duża. Na małej czytane będzie Pismo Święte – w różnych językach i przez duchownych różnych wyznań, a do tego ekumenicznego czytania będzie mógł dołączyć się każdy chętny. Na dużej kolędować będą poznańscy artyści, m.in. Hanna Banaszak, Małgorzata Ostrowska i Antosia Kocińska. Nie zabraknie też sportowców.

- Pod rondem znowu staną choinki, które podarują nam okoliczne nadleśnictwa - mówi Marta Jankowiak. - Będą prezenty, i to nie tylko dla najmłodszych. Mogę zapewnić, że nikt nie wyjdzie z Wigilii z pustymi rękoma.

Wigilijne spotkanie pod Kaponierą tradycyjnie zakończy wspólne śpiewanie "Cichej nocy" w kilku językach. W ubiegłym roku kolędę śpiewano po polsku, niemiecku, angielsku, francusku, japońsku, chińsku oraz w nigeryjskim języku Ibo.

- Spotkanie zakończy się do godziny 23, tak aby każdy mógł jeszcze zdążyć na pasterkę - wyjaśnia Robert Gamble.

Posłuchaj, jak "Cichą noc" śpiewano rok temu:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto