Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Winnice, a może makieta miasta? Obywatelskie pomysły dla Poznania

Justyna Bryske
Justyna Bryske
Wczoraj opisywaliśmy duże projekty, a dziś przedstawiamy ...
Wczoraj opisywaliśmy duże projekty, a dziś przedstawiamy ... Tomasz Kuehn
16 września opisywaliśmy duże projekty, a dziś przedstawiamy dwadzieścia małych pomysłów na Poznań. Będzie można na nie głosować w ramach Budżetu Obywatelskiego.

Głosowanie zacznie się 1 października i potrwa dwa tygodnie. Na liście do głosowania znajdzie się 10 projektów dużych i 20 małych pomysłów na Poznań. Miasto przeznaczyło 8 milionów zł do rozdzielenia pomiędzy duże projekty i 2 mln zł między małe inicjatywy. O tych mniejszych piszemy poniżej:

Powrót życia nad Wartę

Jednym z małych pomysłów na Poznań są Winnice Poznania, które mają porastać zbocza Warty na Ostrowie Tumskim. Mieszkaniec proponuje, aby tzw. wały obsadzić sadzonkami winogron, które owocować będą każdego roku. Ideą projektu jest założenie ogrodu społecznego i stworzenie ciekawej, lecz ogólnodostępnej przestrzeni. W uprawę winogron będzie mógł włączyć się każdy. Winnice Poznania mają swój profil na Facebook`u: https://www.facebook.com/winnicepoznania/info.

Dla artystów i seniorów (Jeżyckie Centrum Kultury)**
Jeżyckie Centrum Kultury, miejsce integracji społeczności lokalnych, mieści się przy ul. Jackowskiego 5-7. Znajduje się w nim Galeria Sztuki Rozruch, Dom Pracy Twórczej, Klub Seniora i lokal gastronomiczny. Centrum działa w okresie letnim, gdyż budynek nie jest dostosowany do przebywania w nim podczas chłodnych miesięcy. Budżet Obywatelski jest jedną z szans na to, aby lokal otrzymał pieniądze na remont i na adaptację pomieszczeń potrzebnych do przeprowadzenia warsztatów i wykładów. JCK można także znaleźć na Facebook`u: https://www.facebook.com/jezyckiecentrumkultury?fref=ts

Zapomniany ogródek ruchu drogowego**

Jeszcze innym małym pomysłem na Poznań jest remont placu do nauki jazdy na rowerze. Plac przewidziany do remontu stanowi pozostałość po dawnym "ogródku ruchu drogowego" z 1974 r. i znajduje się w parku Tysiąclecia. Park rozciąga się pomiędzy ul. Warszawską a jez. Maltańskim.

Makieta Poznania dla niewidomych
W przestrzeni miasta są cztery makiety Poznania. Jedna z nich znajduje się na pl. Wolności. Wykonał ją poznański rzeźbiarz Roman Kosmala. Stowarzyszenie na rzecz Rehabilitacji Niewidomych i Słabowidzących proponuje powstanie kolejnych, gdyż są pomocne dla osób całkowicie niewidomych. Dzięki nim odnajdują się w terenie. Obok makiet mają powstać też pasy naprowadzające, przyklejone do chodnika, które pozwalają niewidomym utrzymać kierunek marszu. Inicjatywa nazywa się Otwórz oczy – niewidomy też Poznaniak.

Monitor w urzędzie powiększający treść dokumentów

Inne ze stowarzyszeń (Szansa dla Niewidomych) proponuje, aby w 40 miejscach powstały stanowiska, które dadzą możliwość pracy z tekstem czarnodrukowym osobom niewidomym i niedowidzącym. W urzędzie, po położeniu kartki z tekstem na stoliku, niedowidzący będzie mógł odczytać treść na ekranie monitora w powiększeniu bądź też odsłuchać zapisu. Z kolei filie Biblioteki Raczyńskich wyposażone byłyby w specjalną klawiaturę i program udźwiękawiający. Projekt nosi nazwę: Ułatwienie w dostępie do informacji dla osób niedowidzących i niewidomych w miejscach użyteczności publicznej.

Promocja Powstania Wielkopolskiego

Pan Marcin Nowakowski zgłosił pomysł do Budżetu Obywatelskiego, który zakłada organizację spotkań z rodzinami Powstańców, wystaw poza granicami Poznania oraz utworzenia mobilnego mini muzeum ze zbiorów własnych, najlepiej w jednym z tzw. lokali za złotówkę. Pieniądze z Budżetu Obywatelskiego pokryją koszty m. in. remontu lokalu.

Jest jeszcze kilka pomysłów, na które można będzie głosować. Niektóre z nich dotyczą zielonych płuc miasta, czyli parków i ogrodów, w których brakuje infrastruktury przydatnej do rekreacji. Te pomysły to: "Nowoczesny Ogród" czyli rewitalizacja Ogrodu Jordanowskiego Nr 1, „Nowa Rusałka" oraz Winogradzki Park Sportu i Rekreacji i Doposażenie Bulwaru Na Szelągu.

Jest też liczna grupa inicjatyw sportowych zgłoszonych przez mieszkańców: Budowa torów łuczniczych przy ul. Urbanowskiej w Poznaniu z przeznaczeniem dla Klubu Sportowego Leśnik,  Plac Nowakowskiego miejscem rekreacji,  Budowa pierwszego w Poznaniu Parku Aktywności Fizycznej (tutaj nakierowanie na sporty takie, jak jazda na deskorolce i koszykówka), Wypożyczalnia sprzętu wodnego przy KontenerArt, Rowerowa Trasa Grunwaldzka, Trener Osiedlowy (całoroczne, bezpłatne zajęcia sportowe na osiedlowych boiskach dla dzieci i seniorów).

Są też dwie propozycje dotyczące organizacji akcji społecznych: Razem pokonamy czerniaka i "Zdrowy Kręgosłup" Program edukacyjno-zdrowotny zapobiegania wadom postawy  u dzieci i młodzieży szkolnej.

Na koniec wspominamy o ostatnich dwóch pomysłach: Pod dobrym dachem - program budowy wiat rowerowych przy szkołach oraz postawienia ławek na Grunwaldzie.


Czytaj o dużych pomysłach na Poznań: Budżet Obywatelski: nie wiesz na co głosować? Opisujemy pomysły mieszkańców


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto