Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Władze Poznania nadal rozważają sprowadzenie do miasta uchodźców

Błażej Dąbkowski
Prezydent Jaśkowiak pojawiał się na demonstracjach, podczas których poznaniacy wyrażali solidarność z uchodźcami
Prezydent Jaśkowiak pojawiał się na demonstracjach, podczas których poznaniacy wyrażali solidarność z uchodźcami Adrian Wykrota
Władze Poznania nadal rozważają sprowadzenie do miasta uchodźców. Do stolicy Wielkopolski oprócz studentów z Syrii mogą też trafić Czeczeni, to bowiem największa grupa osób ubiegających się w tej chwili o azyl w naszym kraju.

Choć przez długi czas władze Poznania jedynie na Facebooku deklarowały chęć przyjęcia uchodźców do stolicy Wielkopolski, teraz chcą przy współpracy z rządem sprowadzić sprowadzić osoby ubiegające się o azyl polityczny w naszym kraju. Wśród nich największy odsetek stanowią Czeczeni. Samorządowi pomoże w tym Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Już niedługo na poznańskie uczelnie może też trafić grupa studentów z Syrii.

- Prezydenci Jaśkowiak i Solarski niedawno odbyli w tej sprawie rozmowę z wiceministrem Szynkowskim vel Sękiem. Ponowili chęć przyjęcia w Poznaniu uchodźców, w oparciu i w ramach współpracy z administracją rządową - mówi Hanna Surma, rzecznik urzędu miasta.

Na razie nie wiadomo ilu uchodźców będzie w stanie przyjąć Poznań, ale samorządowcy deklarują, iż będą to wyłącznie osoby sprowadzone do Polski przez służby rządowe. W tej chwili w procedurze ubiegania się o azyl w Polsce znajduje się około 300 osób, z czego większość stanowią Czeczeni.

Ale to nie jedyny pomysł na sprowadzenia uchodźców do Poznania. Na początku roku z inicjatywą ufundowania stypendiów dla kilku syryjskich studentów wyszedł radny Platformy Obywatelskiej Marek Sternalski. Mówił wtedy, że mogliby oni rozpocząć naukę w Poznaniu wraz z początkiem roku akademickiego. Miasto w tej sprawie podjęło rozmowy z Caritas Polska oraz uczelniami.

Jak się dowiedzieliśmy, projekt ma duże szanse na powodzenie. - Uczelnie są otwarte na tego typu współpracę i wykazują się inicjatywą, podobnie jak Caritas, który wziął na siebie rekrutację w Syrii. Uczelnie zapewnią 5-6 osobom akademiki, a miasto wesprze ich stypendium socjalnym - tłumaczy Grzegorz Ganowicz, przewodniczący rady miasta.

W tej chwili ewentualni beneficjanci stypendium oczekują na wizy.

Miasteczko na dawnym lotnisku w okolicach Neapolu. W takich warunkach żyje ponad 3000 uchodźców z Afryki:

Źródło: DE RTL TV

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto