"Żuraw" ma pomagać również straży pożarnej i policji - mówi Błażej Sołtowski "Żuraw" ma pomagać również straży pożarnej i policji - mówi Błażej Sołtowski

"Żuraw" ma pomagać również straży pożarnej i policji - mówi Błażej Sołtowski (© S. Seidler)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Po tragicznej śmierci kapitana Daniela Ambrozińskiego rozgorzała dyskusja na temat doposażenia polskiego wojska w Afganistanie w samoloty bezzałogowe. Jak się okazuje takie maszyny powstały w Laboratoriach Badawczych Systemów Mobilnych Politechniki Poznańskiej.

Bezzałogowiec z poznańskiej uczelni przemieszcza się ze średnią prędkością około 100 km/h i może wznieść się na wysokość 4 kilometrów. W powietrzu spędza nawet do 12 godzin.

Samolot z Politechniki Poznaskiej jest kilkukrotnie tańszy w eksploatacji, niż helikopter wykonujący podobne zadania. Wynika to m.in. z faktu, że maszyną steruje tylko jedna osoba. Jego produkcja ma kosztować także zdecydowanie mniej niż konkurencyjnego "Orbitera", który jest wykorzystywany przez wojsko z Izraela i Rosji.

Naukowcy z Poznania, z grupy dr. Mikołaja Sobczaka, opracowali trzy typy samolotów bezzałogowych. Średni, czyli "Żuraw" - ma być wykorzystany między innymi w czasie Euro 2012. Za jego pomocą organizatorzy oraz policja będzie nadzorować ruch drogowy w czasie piłkarskich mistrzostw.

Z poznańskiego samolotu bezzałogowego może korzystać także straż pożarna. Dzięki danym zbieranym przez "Żurawia", czy większego "Raroga" strażacy znacznie szybciej dowiedzą się o pożarze.

- "Raróg" będzie mógł zbierać także dane o stężeniu i rodzaju gazów w atmosferze, w tym tych toksycznych. Dzięki temu strażacy będą mogli podjąć decyzję, czy na przykład ewakuować z terenu zagrożonego ludność cywilną - wyjaśnia Błażej Sołtowski, jeden z konstruktorów maszyny.
Sześciometrowym "Rarogiem" zainteresowali się także polscy wojskowi. - W czasie targów EuroPoltech 2009 było spore zainteresowanie ze strony wojska i straży granicznej - podaje Błażej Sołtowski.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!