Kroczyli po nim na Ławicy przywódcy Rosji, Niemiec, Francji. Później przez dziesięć lat leżał zapomniany w magazynie... O czym mowa? O tajemniczym dywanie z Urzędu Wojewódzkiego, który zasili dziś aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Przy okazji remontu Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu i uprzątania tamtejszych magazynów znaleziono dywan. Sprawdzono jego historię. Nikt nie pamięta kiedy trafił do WUW. Pewne jest natomiast, że był co najmniej dwukrotnie wykorzystywany na poznańskim lotnisku.

W 1998 roku po 15-metrowym dywanie kroczyli prezydenci Jacques Chirac i Aleksander Kwaśniewski oraz kanclerz Helmut Kohl, którzy przybyli wówczas do Poznania na spotkanie Trójkąta Weimarskiego. Cztery lata później kroczył po nim na Ławicy Władimir Putin.

Zobacz także: XX Finał WOŚP już w niedzielę w Poznaniu [WIDEO]

- Dywanów dla znamienitych gości już się na polskich lotniskach praktycznie nie rozwija - mówi Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody. - Nie mają ich lotniska ani w Poznaniu ani w Warszawie. Z tego co ustaliliśmy, to oprócz naszego na pewno jest jeszcze jeden, który pozostaje w dyspozycji Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Ponad stukilogramowe "znalezisko" o wymiarach 15 m x 2,13 m wojewoda postanowił wystawić na orkiestrową aukcję internetową. Cena wywoławcza dywanu to 1500 złotych i 15 groszy.

"Prezydencki" dywan to nie jedyny wkład wojewody w dzieło Jerzego Owsiaka. Sztabowi WOŚP w Koninie na licytację przekazany został unikatowy srebrny hełm strażacki. - Z tyłu jest miejsce, by jeszcze go wzbogacić - wyjaśnia wojewoda Piotr Florek. - Można w nim na przykład przechowywać cukierki.

Więcej informacji z Wielkopolski na stronie Głosu Wielkopolskiego

Zobacz także: "Złote Serduszko Policyjne" trafiło na aukcję WOŚP [ZDJĘCIA, WIDEO]

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Czytaj także

    Komentarze (0)

    Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

    Zaloguj się / Zarejestruj się!

    Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!