Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

WRPO 2014+ coraz bliżej - Komisja Europejska idzie na ustępstwa

Monika Kaczyńska
Wielkopolska zaplanowała na przedsięwzięcia związane z gospodarką ściekową 76 mln euro, Komisja Europejska chce, aby przeznaczyła na to o 51 milionów euro mniej
Wielkopolska zaplanowała na przedsięwzięcia związane z gospodarką ściekową 76 mln euro, Komisja Europejska chce, aby przeznaczyła na to o 51 milionów euro mniej Fot. Mariusz Kapala
Jak będziemy korzystać z unijnych pieniędzy? Dyskusje wciąż trwają. Kształt WRPO 2014+ zaproponowany przez samorząd województwa nieco odbiega od koncepcji Komisji Europejskiej. Będzie trzeba więc wypracować kompromis w przynajmniej kilkunastu kwestiach.

Jedną z nich jest podział pieniędzy przeznaczonych w nowej perspektywie finansowej na działalność badawczo-rozwojową. Komisja chce, aby z tej puli pieniędzy przeznaczyć o 60 mln więcej na badania i rozwój w przedsiębiorstwach.

Pytanie jednak, czy te miliony uda się na ten cel wykorzystać. Problemów może nastręczyć górna granica wartości wspieranych projektów. Na poziomie wojewódzkim będzie można realizować przedsięwzięcia obejmujące tworzenie lub rozwój istniejącego zaplecza dla badań i rozwoju w przedsiębiorstwach, służącego jego innowacyjności o całkowitej wartości nieprzekraczającej 25 mln. Z kolei projekty badawczo- -rozwojowe w firmach, służące realizacji tzw. inteligentnych specjalizacji od etapu badań po powstanie linii demonstracyjnej, które będą mogły liczyć na wsparcie jedynie wtedy, gdy ich całkowita wartość nie będzie przekraczała 3 mln euro. Samorząd województwa obawia się, że te ograniczenia nie pozwolą przedsiębiorstwom przeznaczonych na badania i rozwój pieniędzy wykorzystać.

Kolejny problem to podział pieniędzy na rozwój infrastruktury badawczo-rozwojowej pomiędzy jednostki naukowe a firmy. Komisja Europejska chce, by 90 proc. środków trafiło do przedsiębiorstw (przede wszystkim małych i średnich), a jedynie 10 proc. do jednostek naukowych. Taki podział oznaczałby, że w te ostatnie w stosunku do propozycji zawartych we wstępnej wersji WRPO miałyby do wykorzystania o około 10-15 mln euro mniej. Żadne ustalenia nie zapadły, kwestia ostatecznego podziału pieniędzy między biznes a instytucje badawcze pozostaje otwarta.

W latach 2014-2020 nieco inaczej niż w poprzedniej perspektywie będzie wyglądało wspieranie przedsiębiorczości. Przede wszystkim pierwszeństwo będą miały firmy już działające na rynku, które chcą się rozwijać przed start-upami.

Na wsparcie na poziomie WRPO nie będą mogły liczyć duże przedsiębiorstwa, w niewielkim stopniu wspierane będą też mikrofirmy. Główny nacisk został położony na pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw.
Stosunkowo niewielkie pieniądze, bo nieco ponad 30 mln euro z 340 mln zostaną przeznaczone na tereny inwestycyjne. To zgadza się z polityką komisji, która oczekuje, że wartość wsparcia dla terenów inwestycyjnych nie przekroczy 10 proc. kwot przeznaczonych na wspieranie przedsiębiorczości w ogóle.
Jedną z najbardziej dyskusyjnych kwestii jest podział pieniędzy na inwestycje środowiskowe. W projekcie WRPO 2014+ na gospodarkę ściekową przeznaczono 76 mln euro, zaś na gospodarkę odpadami 25 mln euro. Komisja Europejska chce, by było odwrotnie.

Taki podział jest jednak problematyczny. Trwające przedsięwzięcia związane z gospodarką ściekową, a więc budowy i przebudowy kanalizacji, oczyszczalni ścieków itp. są realizowane w wykorzystaniem pomocy unijnej czy to w ramach WRPO 2007-2013, czy to Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Potrzeby w tym zakresie wciąż są spore. Do tego dokładnie wiadomo, co jeszcze trzeba zrobić. W przypadku gospodarki odpadami sprawa nie jest tak jasna. Plan inwestycyjny dotyczący odpadów (do którego przygotowania jest zobowiązane każde województwo) będzie gotowy w drugiej połowie przyszłego roku. Dopiero wtedy będzie można zabrać się za przygotowanie inwestycji. Samorząd województwa uważa więc, że możliwe jest przeznaczenie na gospodarkę odpadami kilku milionów euro więcej, ale nie odwrócenie proporcji. Sęk jednak w tym, że dla Komisji Europejskiej w latach 2014-2020 gospodarowanie odpadami to priorytet. W czasie ostatniego spotkania nie wypracowano kompromisu. Aby go osiągnąć, będą potrzebne dalsze rozmowy.

Tym, co udało się uzyskać, jest zgoda Komisji Europejskiej na wspieranie zakupów autobusów z silnikiem diesla spełniającym normy EURO 6 w ramach wspierania transportu publicznego. Komisja Europejska chciała, aby wsparcie mogło dotyczyć jedynie autobusów korzystających z alternatywnych źródeł energii. Samorządowi województwa udało się przekonać komisję do ustępstw, tym nie mniej preferowane będą autobusy z napędem alternatywnym.

WRPO 2014+ coraz bliżej, ale negocjacje trwają

Marek Woźniak,marszałek województwa wielkopolskiego:
Jesteśmy po pierwszym spotkaniu w ramach negocjacji z Komisją Europejską, których celem jest wypracowanie ostatecznego kształtu WRPO 2014+. Na razie poruszane były kwestie kluczowe i sporne pewnego zakresu projektu programu regionalnego, którego źródłem finansowania będzie Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Już teraz można powiedzieć, jaka jest linia negocjacyjna komisji, która mocno chce wspierać innowacje, określane jako B+R, czyli działalność badawczo-rozwojową. W nowym WRPO na silne wsparcie mogą liczyć także małe i średnie przedsiębiorstwa. Wsparcie dotyczyć ma głównie firm już istniejących, by wzmocnić ich pozycję rynkową, zdynamizować rozwój. Zmienią się zapewne akcenty przy wspieraniu z programu regionalnego przedsięwzięć ekologicznych. Oczekiwania UE zmierzają do tego, by znacząco zwiększyć wsparcie na inwestycje związane z gospodarką odpadami kosztem ograniczenia puli pieniędzy na gospodarkę ściekową. Zgadzamy się na zwiększenie puli pieniędzy na śmieci, ale nie w takim zakresie, jak zaproponowała komisja. Jest to zatem jedna ze spornych kwestii, o których zamierzamy jeszcze rozmawiać.

Z dyskusji w trakcie pierwszego spotkania dot. EFRR został wyłączony obszar zdrowia. Kolejne negocjacje odbędą się pod koniec października i mają dotyczyć sposobu wydatkowania środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz kwestii nierozstrzygniętych podczas pierwszego spotkania dot. EFRR. Wówczas także nie przewiduje się rozmów na temat obszaru zdrowia. Zapewne zatem dojdzie co najmniej do jeszcze jednej tury negocjacyjnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: WRPO 2014+ coraz bliżej - Komisja Europejska idzie na ustępstwa - Poznań Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto