Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wschód Kultury. Koncerty, filmy, prezentacje i warsztaty

baw
Wschód Kultury / Inny Wymiar
Wschód Kultury / Inny Wymiar Materiały prasowe /Tomasz Pienicki /materiały Białostockiego Ośrodka Kultury
Na zakończenie wakacji, od 31 sierpnia do 3 września, w Białymstoku będzie można poznać „inne wymiary” muzyki, sztuki, filmu, mody, teatru i nie tylko.

Wydarzenie, należące do cyklu festiwalowego Wschód Kultury, koncentruje się na dawnej i współczesnej kulturze grup narodowościowych, które od wieków współtworzyły oblicze Białegostoku i Podlasia, a także krajów, z którymi współpracujemy w ramach Partnerstwa Wschodniego. Spotkamy tu więc dawną i nową kulturę polską, żydowską, niemiecką, litewską, białoruską, ukraińską, tatarską czy rosyjską. A także artystów z Gruzji, Armenii, Słowenii, Izraela, Jemenu czy USA.

Znakomicie zapowiada się międzynarodowa oferta muzyczna - obok słynnego gruzińskiego zespołu Trio Mandili (trzy Gruzinki znane ze znakomitych wokalnych „selfie” w internecie) usłyszymy też m.in. formacje łączące muzykę tradycyjną z elektroniczną - rosyjską Oligarkh, słoweńską Ufoslavians i izraelsko-jemeńską A-WA. Muzyki żydowskiej posłuchamy podczas „Nocy Nigunów” w Wielkiej Synagodze w Tykocinie (Vocal Varshe oraz Adeb Chamoun).

Krajowa oferta muzyczna nie ustępuje międzynarodowej - obok „Pieśni pięknych” („pieśni ludowych z pogranicza miejsko-wiejskiego”) usłyszymy hipnotyczne improwizacje kwartetu T’ien Lai, koncert muzyki „organicznej” zespołu Babadag, world-music kolektywu Warsaw Afrobeat Orchestra czy Dzikich Jabłek, a także utwory Jerzego Fryderyka Haendla z towarzyszeniem zespołu tańca dawnego i z fajerwerkami ilustrującymi „Muzykę Sztucznych Ogni”, w ramach koncertu Muzyka w Ogrodach Branickiego. Na koncerty muzyki elektronicznej artystów z krajów Partnerstwa Wschodniego i Europy Środkowej będzie można wybrać się w ramach Taste The East.

Muzyka grana na żywo przez ormiańsko-amerykańskiego artystę Bei Ru towarzyszyć będzie projekcji archiwalnego armeńskiego filmu „Zare” z roku 1926. Muzykę i teatr łączą w sobie spektakle: „Puszczańskie opowieści” i „Gorycz” (ten drugi nawiązuje do mickiewiczowskich „Dziadów” i utrwalonego w nich wspólnego dziedzictwa Polaków, Białorusinów i Litwinów). W programie festiwalu znalazły się też przedstawienia lalkowe, spektakl poświęcony postaci wielkiego litewskiego artysty Čiurlionisa i przedstawienie nawiązujące do twórczości Mirona Białoszewskiego. Poza tym zapraszamy na wystawy „Open Group. Ze względu na okoliczności” i „Sąsiedzi wyjechali do Treblinki”, a także spacery edukacyjne, warsztaty rodzinne, atrakcje dla dzieci i pokazy mody. Wszystkie te wydarzenia składają się na festiwal Inny Wymiar, wieńczący tegoroczną edycję cyklu festiwalowego Wschód Kultury.

Projekt realizowany jest przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przez Narodowe Centrum Kultury w partnerstwie z Białymstokiem, Lublinem i Rzeszowem.
Więcej informacji na stronach internetowych www.wschodkultury.eu oraz.www.facebook.com/wschodkultury.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto