Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspólnie dyskutują o spalarni dla Poznania

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
Ruszyła kolejna, XVII już edycja Wielkopolskiego Forum Ekologicznego. Jego tematem jest wywołujący ciągłe emocje projekt budowy spalarni dla Poznania.

Wielkopolskie Forum Ekologiczne trwale wpisało się już w kalendarz najważniejszych imprez ekologicznych organizowanych w Poznaniu. Tym razem odbywa się ono pod hasłem "Spalarnia odpadów w Poznaniu – od planów do realizacji".

Forum jak zwykle ma charakter debaty społecznej, z udziałem wielu osób, głównie tych zaangażowanych w gospodrakę odpadami komunalnymi. Uczestnikami obrad są m.in. reprezentanci urzędów gminnych, miejsko-gminnych oraz zakładów zagospodarowania odpadów, przedstawiciele pozarządowych organizacji ekologicznych, pracownicy i studenci szkół wyższych, a także mieszkańcy Poznania oraz całej Wielkopolski.

W otwartej dyskusji udział biorą również m.in. Piotr Florek - wojewoda wielkopolski, Krzysztof Krauze - dyrektor Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Poznaniu, Bożena Przewoźna - dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej i inżynier dr inż. Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

- Debaty społeczne to najszersza forma dyskusji ze społeczeństwem, na które zapraszamy zarówno przedstawicieli samorządów, przedstawicieli komercyjnych firm  i oczywiście samych mieszkańców - mówi Paweł Rosiak z firmy Abrys organizującej forum. - Spotkanie to pozwoli przede wszystkim na spotkanie z decydentami i  wymienienie poglądów oraz doświadczeń w tak ważnej kwestii, jaką jest spalarnia dla miasta Poznania.

Plan budowy tego obiektu już od dłuższego czasu wzbudza emocje wsród mieszkańców Poznania i pobliskich gmin. Zarówno te pozytywne jak i negatywne.

Powstanie spalarni będzie możliwe po spełnieniu szeregu wymogów prawnych oraz co najważniejsze, zdobycia społecznej akceptacji na jego lokalizację i budowę. Stąd tematów do dyskusji nie zabraknie zarówno po stronie zwolenników jak i przeciwników tego projektu.

Poznań nie jest jedynym dużym miastem w Polsce, gdzie tego rodzaju zakłady mają, zgodnie z założeniami Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska, zostać wkrótce zbudowane. Stąd też w trakcie Forum przedstawiono argumenty przemawiające za koniecznością budowy tego rodzaju instalacji.

- Zrobimy wszystko, żeby ten projekt pojawił się w naszym mieście - mówi Bożena Przewoźna, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzedu Miasta. - Jest to ogromna szansa dla Poznania i dla gmin ościennych. Budowa spalarni jest także  konieczna, jeśli mamy spełnić wymogi odzysku i recyclingu narzucane na nas przez Unię Europejską.

Jednak nie wszyscy zgadzają się z koniecznośćią powstania spalarni. Szczególnie projektowi sprzeciwiają się mieszkańcy gminy Czerwonak, gdzie w 2013 roku a stanąć spalarnia.

- Mamy już dość powstawania w Czerwonaku kolejnych bomb ekologicznych - mówi radny Czerwonaka Marek Pietrzyński. - Mamy wokół siebie elektrociepłownię, centralną oczyszczalnię ścieków, zakłady drobiarskie i uważamy, że to zdecydowanie za dużo jak na tak mały obszar.

Jak wynika z przebiegu dyskusji, zdania są podzielone i raczej trudno się spodziewać, że uda się wszystkich przekonać.


Sprawdź,
co możesz wygrać w naszych konkursach!
Mój
Modny Poznań
Matura
2010
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto