18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybieramy radnych gmin, powiatu i sejmiku

Piotr Talaga
W niedzielę wybory samorządowe. W zasadzie należałoby powiedzieć, że to cztery w jednym. Wybierani będą bowiem radni gmin, powiatów i województwa oraz wójtowie, burmistrzowie i prezydenci. W zależności od szczebla samorządu obowiązują także odmienne zasady głosowania. Po raz pierwszy wybory samorządowe odbywają się w godzinach od 8 do 22 (wcześniej głosowaliśmy od 6 do 20).

W lokalu wyborczym głosujący otrzymają 3 lub 4 karty do głosowania. Biała obowiązywać będzie w wyborach do rad gminy (miasta). Na wójta, burmistrza lub prezydenta głosować będziemy na karcie różowej, a na radnych Sejmiku Województwa Wielkopolskiego na karcie niebieskiej. Czwarta karta - żółta służyć będzie w głosowaniu do rad powiatu. Nie otrzymają jej mieszkańcy miast na prawach powiatu (Poznania, Leszna, Kalisza, Konina).

Biała do rady gminy

W małych gminach (do 20 tys. mieszkańców) obowiązuje ordynacja większościowa. Mandat uzyskuje ten, który uzyska największą liczbę głosów. W tych gminach są okręgi wielomandatowe. Głosujący może dokonać wyboru takiej liczby kandydatów, jaka jest liczba mandatów. W zależności od gminy będzie to od 1 do 5. Informacja na ile osób można głosować jest umieszczona na dole każdej karty do głosowania.

W większych gminach i miastach są także okręgi wielomandatowe, ale zasada przydzielania mandatów jest proporcjonalna. Głosujemy na jedną listę wybranego komitetu ze wskazaniem na konkretnego, preferowanego przez nas kandydata. W podziale mandatów do rady brać będą udział tylko te komitety, które w skali całej gminy (miasta) uzyskają poparcie minimum 5 procent oddanych ważnych głosów.

Różowa na wójta, burmistrza, prezydenta

W przypadku głosowania na wójta, burmistrza lub prezydenta zasady głosowania i wyboru są takie same. Głos oddaje się na jednego wybranego kandydata. Wybranym zostanie ten, który uzyska minimum 50 procent plus jeden głos.

W przypadku, gdy żaden z kandydatów nie otrzyma wymaganej liczby głosów, zarządza się drugą turę głosowania. Odbędzie się ona za dwa tygodnie - 5 grudnia. Wówczas wybierać się będzie jednego z dwóch kandydatów, którzy w pierwszej turze uzyskali największe poparcie głosujących.
W przypadku ubiegania się o urząd tylko jednej osoby obok nazwiska będą dwie kratki - "Tak" i "Nie". Wygra ona wybory w przypadku, gdy większość głosujących zaznaczy "Tak".

Żółta na radnych powiatowych

W miastach na prawach powiatu, czyli w Wielkopolsce w Poznaniu, Kaliszu, Koninie i Lesznie, nie ma osobnych wyborów do tego szczebla samorządu terytorialnego. W pozostałych miejscowościach regionu głosujący na kandydatów do rady powiatu oddawać będą swój głos na listę wybranego komitetu wyborczego, wskazując w polu kratki na preferowanego kandydata. W tym przypadku także obowiązuje zasada proporcjonalnego rozdziału mandatów. Zostaną one przydzielone tylko tym komitetom, które uzyskają minimum 5 procent oddanych głosów.

Niebieska do Sejmiku

Tę kartę także otrzymają wszyscy głosujący w Wielkopolsce, niezależnie od wielkości miejscowości, w której mieszkają. Zasada głosowania i przydzielania mandatów jest taka sama jak w przypadku wyborów do rady powiatu.

Parytetu w wyborach nie będzie

- Ilu wybieramy radnych
W Wielkopolsce będziemy wybierać ogółem 4219 radnych. Z tego do rad gminy i miasta - 3606 i 613 do rad powiatu.

- Wójtowie, burmistrzowie, prezydenci
Głosujący w naszym regionie wybierać będą 117 wójtów, 102 burmistrzów i 7 prezydentów.

- Komitety stawiają na mężczyzn
O mandat w Sejmiku ubiegać się będzie 540 kandydatów, z czego 70 proc., stanowią mężczyźni. Do rad powiatu chętne są 5972 osoby. W tych wyborach mężczyźni stanowią 72,32 proc. kandydatów. O mandat w radach miast na prawach powiatu ubiega się 1176 kandydatów (69,47 proc. mężczyzn), a do pozostałych rad gminy 14 282 osoby (70,4 proc. mężczyzn. W wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta na ogólną liczbę 627 kandydatów aż 85,81 proc. stanowią mężczyźni.

- Kandydaci w średnim wieku
Najwięcej kandydatów na wójta, burmistrza, prezydenta (70,33 proc.) jest w wieku 40-59 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto