Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory prezydenckie 2010: Głosowanie przez pełnomocnika

Redakcja
W tegorocznych wyborach prezydenckich po raz pierwszy będzie można głosować przez pełnomocnika. Prawo to przysługuje osobom powyżej 75 roku życia i niepełnosprawnym. Pełnomocnika trzeba ustanowić do 10 czerwca.

Prawo do głosowania przez pełnomocnika mają wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 75 lat (bez względu na stan zdrowia). Z tej możliwości mogą skorzystać również osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, a także wyborcy posiadający równoznaczne orzeczenie organu rentowego (np. o całkowitej niezdolności do pracy czy niezdolności do samodzielnej egzystencji lub orzeczenie o zaliczeniu do I albo II grupy inwalidów).

Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem (burmistrzem, prezydentem miasta) lub przed innym pracownikiem urzędu gminy upoważnionym przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do sporządzania aktów pełnomocnictwa do głosowania.

Pełnomocnikiem może być tylko osoba wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co wyborca udzielający pełnomocnictwa do głosowania, lub posiadająca zaświadczenie o prawie do głosowania.

Pełnomocnikiem nie może być osoba wchodząca w skład komisji obwodowej właściwej dla obwodu głosowania osoby udzielającej pełnomocnictwa do głosowania, a także mężowie zaufania zgłaszani przez komitety, jak również kandydaci na Prezydenta Rzeczypospolitej.

Głosowanie za pośrednictwem pełnomocnika nie jest możliwe w przypadku głosowania odbywającego się w obwodach głosowania utworzonych w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.

Pełnomocnictwo do głosowania można przyjąć od jednej osoby, a wyjątkowo od dwóch osób, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny, małżonek, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

Wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa do głosowania oraz o zgodę na przyjęcie pełnomocnictwa należy złożyć na wzorach stanowiących załączniki do rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 21 kwietnia 2010 r. w sprawie sporządzania aktu pełnomocnictwa do głosowania w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 66, poz. 426).

Miejsce złożenia dokumentów w Poznaniu:
Wydział Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Poznania
Adres: ul. Libelta 16/20, parter budynku, stanowisko ds. ewidencji ludności, tel. 061-878-44-38 i 061-878-44-39.
Godziny pracy Oddziału Ewidencji Ludności: poniedziałek i czwartek: 8.00 - 17.00;
wtorek, środa i piątek: 7.30 - 15.30.

Czynności związane ze sporządzeniem aktu pełnomocnictwa do głosowania są wolne od opłat.

Sprawdź aktualną frekwencję wyborczą, a po zakończeniu ciszy wyborczej - prognozy i wyniki

__


miejsca,


które trzeba odwiedzić, konkurs
12 czerwca


2010
Poznań - Szczecin - Poznań

11 czerwca
2010
I LO im. K. Marcinkowskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto