Nowe drogi zbliżają nas do Europy. Minister Sikorski broni berlińskiego "expose". Koniec prezydencji w Poznaniu. Początek procesu oskarżonego o morderstwo na Półwiejskiej - oto najważniejsze wydarzenia tygodnia.

Otwarcie fragmentu obwodnicy i nowego odcinka autostrady, czyli powoli zbliżamy się do Europy. O poniedziałku kierowcy mogą korzystać z nowo wybudowanego odcinka zachodniej obwodnicy Poznania. Z kolei o północy ze środy na czwartek otwarto dla ruchu nowy odcinek autostrady A2 z Nowego Tomyśla do Świecka, który połączył nas z europejską siecią autostradową.

Oddany do użytku fragment obwodnicy Poznania liczy 8 km i łączy Swadzim z Dąbrówką.

Nowy odcinek A2 otwarto z wielką pompą w środę wieczorem. Jako jeden z pierwszych nową autostradę przetestował prezydent Bronisław Komorowski.

Głośnym echem w Polsce a także w Europie odbiło się poniedziałkowe wystąpienie szefa MSZ Radosława Sikorskiego w Berlinie, w którym przestawił on swoją wizję unii Europejskiej. Opowiedział się m.in. za federalizacją Europy, wezwał tez Niemcy do obrony strefy euro, której rozpad mógłby być jego zdaniem katastrofalny w skutkach, także dla Polski.

Słowa Sikorskiego wywołały burzę i falę krytyki ze strony opozycji. Szef polskiej dyplomacji odniósł się do krytycznych opinii w Poznaniu, dokąd przyjechał prosto z Berlina.

Wizyta Sikorskiego w Poznaniu związana była z III Forum Społeczeństwa Obywatelskiego Partnerstwa wschodniego. Minister podsumował dotychczasowe osiągnięcia partnerstwa wschodniego. Wskazał też priorytety polityki sąsiedztwa na przyszłość.

Rozpoczął się proces ws. morderstwa na Półwiejskiej. Mężczyzna, podejrzany o uduszenie pracownicy poznańskiej szkoły nauki jady przed sądem odwołał swoje wcześniejsze zeznania i nie przyznaje się do zabójstwa.

Zdaniem prokuratury było to morderstwo na tle rabunkowym. Jak ustalili śledczy zamordowana przyłapała Bartosza P., gdy ten usiłował ukraść telefon komórkowy. Zaczęła wzywać pomocy. Bartosza P., udusił kobietę, próbując ją uciszyć, a zwłoki wrzucił do wanny z wodą. Taką wersję ustalono na podstawie zeznań oskarżonego. Teraz Bartosz P. twierdzi, że złożył je pod przymusem policji. Przyznaje się jedynie do próby kradzieży telefonu.Zobacz także: Losowanie grup UEFA Euro 2012 w Poznaniu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!