Zobacz najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia w podsumowaniu serwisu Głos.TV.


Archidiecezja poznańska domaga się od miasta zwrotu pieniędzy za korzystanie z nieruchomości przy ul. Głogowskiej.

Przedmiotem sporu są działki, na których około 80 lat temu ksiądz Czesław Piotrowski wybudował męskie gimnazjum i liceum. W latach 50-tych władze PRL wywłaszczyły księdza. Kościół, po wieloletnim postępowaniu, odzyskał nieruchomość w 2007 i wystąpił z roszczeniem za utracone dochody.

Obecnie znajduje się tam Liceum Ogólnokształcące nr 8. Zdaniem sądu spór powinien zostać rozstrzygnięty polubownie. Strony od wielu lat nie mogą jednak dojść do porozumienia. W poniedziałek po raz kolejny spotkały się w sądzie.

Zdaniem sądu spór powinien zostać rozstrzygnięty na drodze ugody. Archidiecezja póki to nie jest zainteresowana podjęciem rozmów, bo jej zdaniem kurii miasto usiłuje grac na zwłokę. Zależy nam przede wszystkim na porozumieniu, twierdzi z kolei miasto, potwierdzając chęć podjęcia mediacji.
Ławica będzie wypłacała odszkodowania za hałas
To konsekwencja uchwały podjętej przez radnych sejmiku, którzy zadecydowali o utworzeniu na terenie sąsiadujących z lotniskiem obszaru ograniczonego użytkowania. Dla mieszkańców, choć jak twierdzą problemu do końca to nie rozwiązuje, jest to ważny krok naprzód. Tym bardziej że lotnisko intensywnie się rozbudowuje i już wkrótce przyjmować będzie znacznie więcej samolotów niż obecnie.

Na razie nie wiadomo jak wysoka może się okazać łączna kwota odszkodowań. Wstępne szacunki oparto na liczbie mieszkańców, tych zaś tylko w najbliższym sąsiedztwie lotniska jest ok. 6 tys. Właściciele nieruchomości będą mieli dwa lata na złożenie roszczeń.

Tymczasem poznańskie lotnisko intensywnie się rozbudowuje. Prace wkraczają już w decydującą fazę. Niemalże gotowa jest równoległa droga kołowania oraz nowe płyty postojowe dla samolotów. Jak na drożdżach rośnie też nowy terminal. Dzięki inwestycjom znacznie zwiększy się przepustowość poznańskiego lotniska.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!