Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wystawa: Jerzy Piotrowicz odkryty na nowo [ZDJĘCIA]

Cyprian Łakomy
Zmarły w 1999 r. Jerzy Piotrowicz był jednym z najbardziej utytułowanych malarzy i grafików związanych z Poznaniem. Od niedzieli 19 lutego obszerną kolekcję jego prac oglądać będzie można na w Muzeum Narodowym, Galerii Miejskiej Arsenał, Galeriach Ego, Sztuki Współczesnej „Garbary 48”, FWD oraz w Teatrze Ósmego Dnia.

Urodzony w 1943 roku Piotrowicz studiował na PWSSP w Poznaniu. Jego pracownie mieściły się na Wildzie i Ratajach. Był artystą nieufnym wobec zyskujących na popularności nowych form ekspresji, takich jak performance czy instalacja. W swojej sztuce nawiązywał do dorobku takich mistrzów jak Rembrandt, Goya czy Velazquez.

Wystawa „Piotrowicz i goście” prezentowana w Muzeum Narodowym koncentruje się na czterech wątkach z twórczości artysty: motywie pracowni malarskiej i malowania o malowaniu, motywie małpy jako malarza, motywie infantki oraz motywie uczty i martwej natury. Kuratorką wystawy jest prof. Marta Smolińska z Uniwersytetu Artystycznego Poznań.

Galeria Arsenał skoncentruje się na motywach biblijnych i judaistycznych w twórczości Piotrowicza. Pojawiały się one już na najwcześniejszych jej etapach. Często symbolika religijna była u artysty metaforą najważniejszych wydarzeń z polskiej historii. W ostatniej dekadzie życia, Piotrowicz wielokrotnie sięgał po starotestamentowe postaci Hioba i Mojżesza, a także wątki z Apokalipsy św. Jana.

Prace Piotrowicza pojawią się również w innych miejscach. Jednym z nich będzie Galeria Garbary 48, z którą związany był od wczesnych lat 90. Zobaczyć w niej będzie można jego autorskie grafiki, gwasze oraz elementy scenografii do spektaklu z okazji 50. urodzin artysty. W Galerii „Ego” zobaczymy 24 czarno-białe drzeworyty, a mieszcząca się przy Św. Marcinie Galeria FWD pokaże obraz z rzadkim w twórczości artysty motywem Zuzanny w kąpieli. Hołd Piotrowiczowi złoży również Teatr Ósmego Dnia. Zobaczyć będzie w nim można prace wykonane na potrzeby spektakli „Mięso” i „Sabat”, a także dekoracje wykonane na bal sylwestrowy w roku 1994.

Piotrowicz 2017
Muzeum Narodowe, Galeria Miejska Arsenał, Galeria Garbary 48, Galeria FWD, Galeria Ego Teatr Ósmego Dnia, od 19 lutego do 2 kwietnia
szczegóły: www.mnp.art.pl

Zobacz też
Małgorzata Szumowska: Kiedy zabrany jest jeden z najważniejszych zmysłów, to uruchamia się intuicja

Źr.: Dzień Dobry TVN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto