Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Z Poznania do Komornik na biletach ZTM

Katarzyna Fertsch
Tomasz Wierzbicki z rady osiedla Świerczewo chwali nowe rozwiązanie, ponieważ mieszkańcy zyskają dodatkowe autobusy
Tomasz Wierzbicki z rady osiedla Świerczewo chwali nowe rozwiązanie, ponieważ mieszkańcy zyskają dodatkowe autobusy Marek Zakrzewski
Komorniki to kolejna gmina, do której pasażerowie będą mogli jeździć na biletach poznańskiego Zarządu Transportu Miejskiego. Do tej pory wspólna taryfa obowiązuje w autobusach MPK oraz czternastu liniach podmiejskich.

Dzisiaj ulicą Opolską w Poznaniu kursuje tylko jeden autobus. Pojawia się na przystankach co 20 minut. Już w październiku może się to zmienić: jedną linię zastąpią trzy, a autobus będzie zabierał pasażerów co około 8 minut. Wszystko dzięki porozumieniu, jakie Poznań podpisze z Komornikami. Zyskają również mieszkańcy tej podpoznańskiej gminy: do Poznania i po stolicy Wielkopolski będą podróżować z jednym tylko biletem. Będzie wygodniej i taniej. I co najważniejsze, będzie to kolejny krok w tworzeniu wspólnej, aglomeracyjnej komunikacji.

Czytaj także: Legitymacje kontrolerów ZTM od lipca z gwiazdką

Projekt uchwały w sprawie porozumienia Poznania z Komornikami jest już gotowy. Zakłada, że w autobusach obu tych miejscowości będzie obowiązywała wspólna taryfa biletowa. To znaczy tyle, że pojazdami przewoźnika z Komornik będą mogli podróżować korzystając ze swoich biletów także poznaniacy. A mieszkańcy Komornik będą mogli jeździć na swoich biletach po Poznaniu.

Na terenie miasta będzie obowiązywała strefa A, wyjeżdżając poza granice Poznania pasażerowie będą kasować bilety na strefę A+B, czyli tak, jak obecnie jest choćby w przypadku Koziegłów, Mosiny czy Lubonia.

- Dzięki temu liczba linii przebiegających przez Świerczewo wzrośnie trzykrotnie - mówi Tomasz Wierzbicki, radny osiedla Świerczewo. - Co więcej, przebieg linii numer 49 będzie mógł zostać zmieniony, bo ulicą Czechosłowacką będzie jeździło więcej autobusów niż dzisiaj.

Autobus zamiast ulicą Czechosłowacką będzie jeździł Bohaterów Westerplatte - przez sam środek osiedla. Przystanki już są, wystarczy ustawić słupki.

Dotychczas władze Poznania i sąsiednich Komornik nie mogły się dogadać w kwestii podziału kosztów wspólnej komunikacji. W końcu udało się jednak wypracować kompromis.

- Projekt uchwały jest gotowy. Jeśli prezydent przedstawi go radnym na sierpniowej sesji i radni go przyjmą, integracja komunikacji będzie możliwa już od początku października - tłumaczy Piotr Snuszka z wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej poznańskiego UM. Żadnych wątpliwości co do słuszności porozumienia nie ma Tomasz Lewandowski, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej i polityki mieszkaniowej Rady Miasta. Jego zdaniem radni najpierw pozytywnie zaopiniują, a następnie przyjmą uchwałę.

- Współpraca z sąsiednimi gminami dotycząca komunikacji nigdy nie budziła wątpliwości. Kwestią sporną pozostawały koszty, ale na szczęście udało się znaleźć rozwiązanie - przyznaje Tomasz Lewandowski. - Porozumienia są potrzebne, żeby budować wspólną komunikację w całej aglomeracji poznańskiej.
Dotychczas żaden projekt porozumienia komunikacyjnego z sąsiednimi gminami nie wzbudził sprzeciwu radnych.

Czytaj także: Automaty sprzedają już skasowane bilety

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto