Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za dużo otyłych nastolatek!

Redakcja
Jeśli nie zmienią się nawyki dzieci i młodzieży, to za kilkanaście lat będzie jeszcze gorzej. Już teraz połowa polskich 15-latków ma nadwagę, otyłość, albo… anoreksję.

Żyjemy za krótko i jesteśmy schorowani. Kobiety w Polsce średnio dożywają 77-78 lat, mężczyźni żyją o 10 lat krócej. W porównaniu do mieszkańców innych krajów Unii Europejskiej umieramy wcześniej o kilka lat. A co najgorsze, żyjąc - znacznie dłużej chorujemy.

- Jak już się coś stanie, to dopiero wtedy zaczynamy działać, ale chociaż medycynę naprawczą mamy na bardzo dobrym poziomie, to i tak wszystkie podejmowane wtedy działania są bardzo drogie i mało skuteczne – przekonuje Mariusz Stawiński, Powiatowy Inspektor Sanitarny. – Dużo ważniejsza jest profilaktyka, ale nią nikt do końca nie jest zainteresowany.

Stawiński wylicza, że 1 zł włożona w profilaktykę pozwala zaoszczędzić 4 zł w późniejszym ewentualnym leczeniu. Jednak – wbrew pozorom – to się nie opłaca.

- Jeśli będziemy zdrowi, to kupimy mniej lekarstw, lekarze nie zarobią na naszym leczeniu – przekonuje Stawiński. – A na dodatek, gdy będziemy świadomi od czego chorujemy, to kupimy mniej słodyczy, chipsów, jedzenia z fast-foodów… Wszyscy na tym stracą, poza nami samymi.

Zadba o nas Norwegia, Islandia i Lichtenstein

Bo od zmiany przyzwyczajeń żywieniowych i ruchowych zależy najwięcej. A zacząć trzeba od dzieci. Jeśli im uda się wpoić prawidłowe nawyki, to może ponure statystyki ulegną zmianie. We wszystkich krajach Unii Europejskiej nadwagę ma 22 miliony dzieci, a ponad 5 milionów z nich cierpi na otyłość. Fachowcy przewidują, że co roku przybywać będzie ich o 400 tysięcy!

- Chociaż trzeba przyznać, że Polska, na szczęście, nie dorównuje jeszcze Włochom, Grecji czy Wielkiej Brytanii, ale należy zrobić wszystko, by ze środka tej niechlubnej listy przesunąć się na jej koniec – dodaje Mariusz Stawiński.

Temu ma służyć program informacyjno-edykacyjny „Bądźmy zdrowi – wiemy, więc działamy” opracowany przez pracowników wielkopolskiej Państwowej Inspekcji Sanitarnej we współpracy z pracownikami poznańskiego Uniwersytetu Medycznego i Wielkopolskiego Kuratorium Oświaty. Sfinansowany został w 85 proc. z pieniędzy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego dzięki wsparciu udzielonego przez Islandię, Lichtenstein oraz Norwegię i w 15 proc. przez polskie Ministerstwo Zdrowia.

Głównym celem programu jest zmiana przyzwyczajeń zdrowotnych dzieci i młodzieży. Pracownicy Inspekcji sanitarnej kształcą edukatorów z przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów, a ci maja przekazywać zdobytą wiedzę swoim podopiecznym i ich rodzicom. Podstawą nowych nawyków ma być ruch i zdrowe odżywianie.

Jak zniechęcić do hot-doga?

- Chcemy, żeby dzieci same wiedziały, że należy jeść jak najmniej potraw ciężkostrawnych, fast-foodów, chipsów, pizzy, słodyczy i soli, ponieważ są to rzeczy szkodliwe – przekonuje Barbara Rochowiak z poznańskiego Sanepidu. – Ważne jest także wykształcenie nawyku zjadania pierwszego posiłku w domu, przed wyjściem do szkoły i żeby przerwa między posiłkami nie była większa niż 3-4 godziny.

W nowej piramidzie żywieniowej, określającej ile jakiego pokarmu powinniśmy jeść, na samym dole znalazła się… aktywność fizyczna. Jednak nie są nią statyczne ćwiczenia na siłowni. Muszą to być ćwiczenia, po których wzrasta nasze tętno, jesteśmy zdyszani. Tylko wtedy organizm radzi sobie z toksynami i dobrze trawi.

W ramach programu dla każdego ucznia gimnazjum przygotowano poradniki dotyczące zdrowego odżywiania. Podobne książeczki trafią do edukatorów i rodziców przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych. Dzieci z przedszkoli otrzymają także kolorowankę z zagadkami o prawidłowym żywieniu.

Oczywiście otwartym pozostaje pytanie, czy uda się przekonać dzieci aby zrezygnowały z reklamowanych wszędzie chipsów, batonów czy hamburgerów na rzecz owoców, warzyw i produktów mlecznych.

- Nawet jeśli uda się przekonać pojedyncze osoby, to i tak będzie to nasz sukces – odpowiada z uśmiechem Mariusz Stawiński.


Mój Modny Poznań

serwis specjalny
7 CUDÓW POZNANIA

Weź udział w plebiscycie
KONKURSY MM POZNAŃ

sprawdź co możesz wygrać
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto