Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za pracą jedź do Holandii, płacą 2 tys. euro miesięcznie

Kinga Mierzwiak
Kinga Mierzwiak
Jedna czwarta spośród dwóch tysięcy zagranicznych ofert pracy, opublikowanych w pierwszej połowie lipca, pochodzi z Holandii.

Poszukiwani są nie tylko chętni do pracy w rolnictwie czy budownictwie, ale także informatycy, mechanicy, pracownicy produkcyjni, inżynierowie oraz pielęgniarki. W 2007 roku Holandia otworzyła bez ograniczeń wewnętrzny rynek pracy dla obywateli Polski oraz pozostałych krajów będących członkami Unii Europejskiej od 2004 roku.

Holandia: dają długoterminowe kontrakty

Holenderscy pracodawcy coraz częściej oferują polskim pracownikom długoterminowe kontrakty.
- Ofert pracy z Holandii adresowanych do Polaków jest coraz więcej - twierdzi Beata Szilf-Nitka, dyrektor generalny internetowej giełdy pracy infoPraca.pl.

W porównaniu z lipcem 2009 roku liczba propozycji, pochodzących od holenderskich pracodawców, zwiększyła się o 35 proc. Niderlandy wyprzedziły pod tym względem nie tylko Wielką Brytanię, ale także Irlandię, Niemcy czy Norwegię - wyjaśnia.

Oferty opublikowane przez holenderskich pracodawców stanowią 21 proc. wśród ponad 1,2 tys. wszystkich opublikowanych zagranicznych propozycji pracy w infoPraca.pl.

Najwięcej jest propozycji pracy tymczasowej w rolnictwie, ogrodnictwie czy budownictwie. Natomiast 30 proc. to propozycje oferujące podjęcie stałego zatrudnienia w Holandii. Dotyczy to głównie takich branż jak przemysł, logistyka, budownictwo, inżynieria czy IT. Chętnych do pracy nie brakuje.

Na jedną ofertę dotyczącej pracy stałej w Niderlandach aplikuje średnio 28 kandydatów. Największą popularnością cieszą się propozycje pracy zaadresowane do inżynierów, informatyków oraz specjalistów w dziedzinie budownictwa.

Według danych holenderskiego Centralnego Biura Statystycznego (Centraal Bureau voor de Statistiek) pod koniec pierwszego kwartału 2010 roku w Holandii pracowało 100 tys. osób pochodzących z Europy Wschodniej, z czego 80 proc. stanowili Polacy. Było to o 12 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

Wzrosła także liczba Polaków decydujących się na stały pobyt w Holandii. 1 stycznia tego roku w krainie tulipanów oficjalnie zameldowanych było 77 tys. naszych rodaków.

Zarobki: prawie 2 tys. euro miesięcznie

Aby pracować w Holandii, nie jest konieczna znajomość języka niderlandzkiego.
Osoby władające biegle angielskim bądź niemieckim mogą bez problemów podjąć pracę na stanowisku specjalisty, choćby w branży IT czy przemyśle. Średnia pensja oferowana przez holenderskich pracodawców to prawie 2 tys. euro miesięcznie.

Pod tym względem holenderski rynek pracy jest dla Polaków znacznie atrakcyjniejszy niż innych krajów UE. Nic więc dziwnego, że coraz więcej naszych rodaków decyduje się na stały pobyt w tym kraju. W konsekwencji coraz więcej polskich pracowników sprowadza do Holandii także swoje rodziny.

Według danych CBS prawie 3 tys. dzieci z Polski w wieku do 10 lat przybyło do Holandii wraz ze swoimi rodzicami.

Źródło: Nie masz pracy? Jedź do Holandii, płacą 2 tys. euro - Gazeta Pomorska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wroclaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto