Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Za zgodą rodziców

Milena KOCHANOWSKA
Jak załatwić paszport dziecku, jeżeli nie mam kontaktu z byłym mężem, czy jego zgoda jest konieczna do wydania dokumentu? Co robić, gdy były małżonek nie zgadza się na wyjazd syna za granicę, więc i na wyrobienie mu ...

Jak załatwić paszport dziecku, jeżeli nie mam kontaktu z byłym mężem, czy jego zgoda jest konieczna do wydania dokumentu? Co robić, gdy były małżonek nie zgadza się na wyjazd syna za granicę, więc i na wyrobienie mu paszportu? Czy chcąc wyjechać do jednego z krajów Unii Europejskiej, do których przekroczenia granic wystarczy tylko dowód osobisty, będę mogła sama wyrobić dziecku ten dokument? – pytają Czytelniczki.

Ochrona dziecka

Art. 7 ust. 4 ustawy o paszportach z 29 listopada 1990 r. wyraźnie stanowi, że: „w razie ubiegania się o wydanie paszportu przez osobę małoletnią, jest wymagana zgoda obojga rodziców lub opiekunów prawnych, chyba, że z orzeczenia sądu wynika, że prawo decydowania w tej sprawie jednemu z rodziców nie przysługuje; w przypadku braku zgodności stanowisk rodziców lub niemożności uzyskania zgody, zastępuje ją orzeczenie sądu opiekuńczego”. – W sytuacji braku kontaktu z byłym mężem, zgodę ojca na wydanie małoletniemu paszportu zastępuje więc orzeczenie sądu rodzinnego i opiekuńczego – wyjaśnia Iwona Makowska-Chudzicka, wicedyrektor oddziału paszportów Wydziału Spraw Obywatelskich i Migracji przy Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. Dzieje się tak również w przypadku, gdy były małżonek odmawia zgody na wyjazd dziecka za granicę lub nie wiadomo, gdzie się znajduje. Służy to przede wszystkim ochronie dziecka, bo zdarzało się, że jedno z rodziców wywoziło córkę lub syna za granicę i zostawało tam na stałe, bez powiadomienia byłego małżonka. Postanowienie sądu obowiązuje od momentu wydania.

Zgoda notarialna

Chcąc ułatwić rozwiedzionym rodzicom, którzy wolą nie mieć ze sobą kontaktu, załatwienie dziecku paszportu, dopuszcza się sytuację, w której np. matka wypełnia wniosek i podpisuje go na miejscu (w obecności urzędnika), po czym dostarcza wniosek (np. pocztą) byłemu mężowi, by z kolei on udał się do urzędu i osobiście podpisał zgodę na formularzu. Innym rozwiązaniem jest uzyskanie od byłego małżonka zgody na wydanie dziecku paszportu na dokumencie poświadczonym notarialnie.

Bez praw rodzicielskich

Jeśli jeden z rodziców pozbawiony jest władzy rodzicielskiej, jego zgoda na wydanie dziecku paszportu nie jest wymagana. Drugi rodzic, wraz z wnioskiem o paszport dziecka, musi okazać w oddziale paszportów prawomocne orzeczenie sądu w tej sprawie. Gdy rodzic ma ograniczoną władzę rodzicielską, ale może podejmować decyzję w istotnych sprawach dotyczących dziecka – jego zgoda na wydanie paszportu jest niezbędna. Jeżeli jednak ograniczenie władzy rodzicielskiej dotyczy konkretnych spraw np.: nauki, leczenia itp., ale wśród nich nie ma wymienionych tych związanych z wydaniem paszportu – nie jest wymagane wyrażenie zgody takiego rodzica na wniosku paszportowym dziecka.

Z dowodem osobistym

W znowelizowanej w ubiegłym roku ustawie o ewidencji ludności istnieje zapis dotyczący przekraczania granic państw Unii Europejskiej przez obywateli polskich również na podstawie dowodów osobistych. Aby umożliwić przekraczanie granicy małoletnim, ustawodawca przewidział możliwość wydawania dzieciom (które ukończyły 13 lat) tymczasowych dowodów osobistych, ale także za zgodą obojga rodziców lub opiekunów prawnych.

Opłaty paszportowe:

  • osoby dorosłe – 100 zł
  • dzieci do lat 16 – 30 zł
  • emeryci, renciści, niepełnosprawni oraz małżonkowie pozostający na utrzymaniu tych osób, kombatanci, uczniowie i studenci, przebywający w domach opieki społecznej lub zakładach opiekuńczych, pobierający stałe zasiłki z pomocy społecznej – 50 zł
  • osoby, które mają ukończone 70 lat – bez opłat

Przemysław Pacia
dyrektor oddziału
paszportów, Wydział Spraw
Obywatelskich i Migracji
przy WUW

Jak do tej pory nie zgłaszano do nas żadnych skarg dotyczących przekraczania granicy przez dzieci posługujące się tymczasowym dowodem osobistym. Mimo wszystko jednak doradzam wyrobienie dziecku paszportu, bo koszt jest taki sam jak dowodu – 30 zł, a paszport umożliwia wyjazdy także do krajów spoza UE.

Sprawdź w internecie

Na stronie wuw.bip-i.pl można sprawdzić, czy nasz paszport jest już do odbioru (moja sprawa w urzędzie – spr. paszportowe...) – pod warunkiem jednak, że przy składaniu wniosku o ten dokument podpisaliśmy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych.

Nasza akcja

Gazeta Poznańska prowadzi akcję Masz Prawo Wiedzieć, której celem jest promowanie prawa dostępu do informacji publicznej.

Ty też Masz Prawo Wiedzieć!

Skontaktuj się z nami
- telefon: (061) 8606 001 lub [email protected]
Dodatkowe informacje :
www.maszprawo.naszemiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto