Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytkowa armata pojawi się na obchodach rocznicy Powstania Wielkopolskiego

G. Okoński, M. Woźniak
7,7 cm IFK 96 n.A. już po odrestaurowaniu.
7,7 cm IFK 96 n.A. już po odrestaurowaniu. Głos Wielkopolski/Muzeum Broni Pancernej
W Polsce są tylko dwie takie armaty, a jedna z nich uświetni rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jakie jeszcze atrakcje na nas czekają?

Za rok hucznie będziemy obchodzić setną rocznicę zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Wcześniej, już od wtorku, czekają nas jednak uroczystości upamiętniające 99. rocznicę niepodległościowego zrywu. Tegoroczne będą szczególne, także z uwagi na to, że zaprezentowana zostanie jedna z dwóch zachowanych w Polsce armat pamiętających czasy Powstania Wielkopolskiego.

Krajowy unikat
Zabytkowa armata 7,7 cm lFK 96 n. A z 1907 roku, najprawdopodobniej jedna z dwóch w Polsce jest już odrestaurowana i trafiła do Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu.

Armaty tego typu należały do podstawowych typów w pruskiej artylerii - już w wielkopolskich barwach brały udział w Powstaniu Wielkopolskim, w tym w zdobywaniu Ławicy.

W Polsce dwie sztuki stały w dolnośląskim Zamku Czocha. Tam jednak niszczały narażone na niekorzystne warunki pogodowe, a także... wandali. W tym roku pijani turyści uszkodzili bowiem poważnie obie armaty.

Podjęto decyzję o przekazaniu jednej armaty do Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej w Warszawie, a drugiej do poznańskiego Muzeum Broni Pancernej. Nie brakło wówczas lokalnych głosów oburzenia, mówiących nawet o rabunku zabytków. - Stan zachowania armaty był bardzo słaby: wszystkie blachy, w szczególności w dolnych partiach działa były całkowicie przeżarte przez rdzę, były też pęknięcia i odpryski na płytach, a także całkowicie zmurszałe drewno kół - mówi ppłk Tomasz Ogrodniczuk z Muzeum BP w Poznaniu.

Zobacz też: Co zrobić, by choinka wytrzymała jak najdłużej

(Źródło: TVN)

Mimo to udało się ją uratować. - W Poznaniu będzie uczestniczyła w obchodach rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, następnie znajdzie tu bardzo dobre warunki ekspozycji - zapewnia Magdalena Kurek z Muzeum Wojska Polskiego.

99. rocznica przed nami
We wtorek odbędzie się pierwsza część rocznicowych obchodów. Jak co roku na poznańskim Dworcu Letnim zobaczyć będzie można inscenizację przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania. Powita go wiwatujący tłum. Później będzie się można za 5 zł wybrać w podróż parowozem na trasie Poznań - Swarzędz - Poznań. Paderewski zostanie powitany także w Swarzędzu. Początek o godz. 16 na Dworcu Letnim.

Na środę są w Poznaniu zaplanowane główne uroczystości upamiętniające wybuch Powstania Wielkopolskiego.

Rozpoczną się one o godzinie 10.15. złożeniem kwiatów na mogile gen. St. Taczaka na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan. O godz. 11 wiązanki zostaną złożone przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich, a stamtąd uczestnicy przemaszerują do Fary. Na godz. 12.45 zaplanowano tam uroczystą mszę. Od godz. 16 na placu Wolności zainscenizowany zostanie obóz powstańczy.

Z kolei w czwartek uroczystości przeniosą się do Warszawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto