Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zanim nastała Iglica, Poznań miał Wieżę Górnośląską [ZDJĘCIA]

Krzysztof Smura
Rok 1911. Pierwsza odsłona wieży Poelziga
Rok 1911. Pierwsza odsłona wieży Poelziga Archiwum K. Smura
Mija 65 lat od chwili, gdy na terenach MTP zniszczono Wieżę Górnośląską. W jej miejscu stoi dziś targowa Iglica. Dzieło Poelziga przetrwało tylko 36 lat.

Jednym z symboli Poznania od wielu lat jest wieża targowa. Iglica weszła na stałe w skład krajobrazu miasta będąc też synonimem jej targowego życia.

W ostatnich latach nadano jej nowy wewnętrzny kształt. Supernowoczesne łącza, sporo przeszkleń, ruchome schody i windy - to wszystko sprawiło, że przynajmniej wewnątrz wygląda jak obiekt XXI wieczny, a przecież nie każdy wie iż swoją parterową kondygnację Iglica opiera na pierwowzorze pamiętającym czasy zaborów. Nie każdy też wie, że jeszcze niedawno był tu basen kąpielowy, kawiarnia, a na matach walczyli zapaśnicy.

Protoplastą dzisiejszej Iglicy była Wieża Górnośląska. Potężne, wielopiętrowe czerwone gmaszysko powstało w 1911 roku dzięki funduszom przemysłu Górnego Śląska. Jak dowodzą archiwa, jej twórcą był kochający stal i nietypowe rozwiązania Hans Poelzig. To on nadał Wieży ostateczny kształt i przygotował ją do otwartej w 1911 roku wystawy przemysłowej.

Pierwsze dni Wieży Górnośląskiej były dość skromne i w pełni niemieckie. Jak dowodził profesor Zbigniew Zakrzewski znawca miasta i jego historii, wystawa była zbojkotowana przez polską część mieszkańców Poznania. Tłumnie zwiedzali ją za to szykownie ubrani Niemcy.

Ba. Dawni zaborcy chętnie fotografowali się na jej tle, o czym świadczyć może pocztówka z 1911 roku, a nie zabrakło też atrakcji typu sterowiec, którego też uwieczniono na obrazku.

Zmęczeni zwiedzaniem mogli odpocząć w kawiarni urządzonej ponoć z dużym smakiem tuż pod kopułą wieży.

Poznaniacy przekonali się do budowli po odzyskaniu niepodległości. Początkowo przemianowano ją na wieżę ciśnień. Później jej wnętrza wykorzystano na stworzenie sporego basenu. Wieża była też miejscem walk zapaśniczych ściągających tłumy entuzjastów sportu. Od 1921 roku służyła polskim, a później międzynarodowym targom.

W 1945 roku budowla jak i spora część terenów targowych zostały zniszczone podczas ostrzału artyleryjskiego. Bardzo szybko zdecydowano, że trzeba dokończyć dzieła zniszczenia i dzieło Poelziga zrównać z ziemią. W 1947 roku Wieża Górnośląska zakończyła swoje krótkie bo nieco ponad trzydziestoletnie życie.

Czytaj też: Serwis specjalny - W dawnym Poznaniu

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto