Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zawody drwali na MTP, czyli Stihl Timbersports 2015

RED
Materiały prasowe Mistrzostw Świata STIHL TIMBERSPORTS® 2015
Reprezentanci ponad 20 krajów wezmą udział w wielkim finale mistrzostw STIHL TIMBERSPORTS®. Zawody drwali na MTP w Poznaniu odbędą się 13 i 14 listopada. Czekają nas dwa dni cięcia i rąbania drewna na sportowo!!!

W ruch pójdą siekiery, piły i pilarki o mocy sięgającej 80 koni mechanicznych, a pod ostrze trafią kłody drewna o średnicy nawet pół metra. – Decyduje siła, wygrywa precyzja – mówi Arkadiusz Drozdek, mistrz Polski, który powalczy o tytuł najlepszego drwala globu.

Zobacz też: Stihl Timbersports 2015: prezydent Jaśkowiak chwycił za piłę [ZDJĘCIA]

Pierwszy dzień zawodów
W Mistrzostwach Świata STIHL TIMBERSPORTS® 2015 weźmie udział ok. 100 zawodników z całego świata. Pierwszego dnia zawodów, 13 listopada, zostaną rozegrane zawody drużynowe pomiędzy czteroosobowymi zespołami. Aby dostać się do rozgrywek, drużyny wcześniej będą musiały wziąć udział w kwalifikacjach. Te, które zajmą miejsca od 1. do 12. automatycznie awansują do kolejnej rudny, a pozostałe będą musiały jeszcze powalczyć o miejsce w dogrywkach. Później rozpocznie się droga na sam szczyt. Zawodnicy zmierzą się w 4 z 6 konkurencji, które będą rozgrywane na zasadzie sztafety. Te konkurencje to: Stock Saw, Underhand Chop, Single Buck i Standing Block Chop.
– Na miesiąc przed finałem trenujemy na pełnych obrotach. Szlifujemy technikę i precyzję, aby tuż przed zawodami skupić się na szybkości wykonywania poszczególnych konkurencji i synchronizacji. W międzyczasie wzmacniamy się uprawiając ćwiczenia siłowe. Występujemy w tym roku przed własną publicznością i nie możemy zawieść oczekiwań. Mamy nadzieję, że uda nam się co najmniej powtórzyć wynik z 2011 roku, kiedy podczas Drużynowych Mistrzostw Świata w Austrii zdobyliśmy piąte miejsce i byliśmy najlepszym zespołem Starego Kontynentu – mówi Arkadiusz Drozdek, kapitan polskiego teamu.

Drugi dzień zawodów
Drugi dzień zawodów, 14 listopada, nie będzie dla polskiego zawodnika łatwiejszy. Arek stanie w szranki z najlepszymi drwalami świata. Tytuł Indywidualnego Mistrza uzyska ten zawodnik, który zdobędzie najwięcej punktów we wszystkich sześciu konkurencjach. W pierwszej rundzie zmierzy się 12 sportowców, którzy będą walczyć w konkurencjach: Underhand Chop, Stock Saw i Standing Block Chop. Ośmiu najlepszych przejdzie do kolejnej rundy, w której powalczą w konkurencjach Single Buck i Springboard. Do rundy finałowej przechodzi już tylko 6 zawodników.

W finałowym starciu drwale wielką pilarką, ważącą prawie 30 kg, będą musieli przeciąć kłodę o średnicy około pół metra. Konkurencja nazywa się Hot Saw („Gorąca piła”) i jest gwoździem programu. – Co mogę powiedzieć o Hot Saw? Jest ona bardzo ciężka i trudno nią operować, bo nie ma systemu antywibracyjnego – mówi Arek. – Ale nikt nie mówił, że będzie łatwo – dodaje z uśmiechem.

Konkurencje dla twardzieli
Prawie wszystkie konkurencje, trzy z użyciem siekiery i trzy z użyciem pilarki i piły ręcznej, nawiązują do tradycyjnej pracy wykonywanej przez drwali w lesie. Każda jest inna i wymaga od zawodników innych umiejętności.

Underhand Chop
Zadaniem jest przerąbanie kłody drewna topolowego o średnicy 32 cm specjalną wyczynową siekierą w jak najkrótszym czasie. Zawodnik podczas konkurencji stoi w rozkroku na kłodzie drewna, którą rąbie siekierą najpierw z jednej, a później z drugiej strony. Rozpędzona siekiera może uzyskać prędkość nawet do 116 km/h i uderza zaledwie kilka centymetrów od stopy drwala.

Stock Saw
W tej konkurencji zawodnicy muszą przy pomocy ważącej ponad 7 kg pilarki o mocy 7,3 KM odciąć dwa krążki od poziomo umieszczonej kłody topoli o średnicy 40 cm.

Standing Block Chop
Jest to konkurencja, w której zawodnicy specjalną wyczynową siekierą rąbią umieszczoną pionowo 30 cm kłodę z obu stron. Siła finałowego uderzenie, po którym kłoda spada na ziemię, wynieść może nawet 1600 kg. To dwa razy więcej niż siła uderzenia zawodowego pięściarza.

Single Buck
Zadaniem jest odcięcie krążka od poziomo umieszczonej kłody sosny wejmutki o średnicy 46 cm. Osprzętem w tej konkurencji jest piła ręczna o długości prawie 2 metrów.

Springboard
Ta widowiskowa konkurencja rozpoczyna się wyrąbaniem siekierą dwóch „kieszeni” w umieszczonej pionowo kłodzie. Następnie zawodnik wspina się na kłodę, umieszczając deskę w przygotowanej „kieszeni” i na wysokości 3 metrów nad ziemią odrąbuje wierzchołek kłody (średnica 27 cm) uderzając w niego z dwóch stron.

Hot Saw
Zawodnicy muszą odciąć przy pomocy ważącej 27 kg pilarki o mocy około 80 KM krążek drewna o określonej grubości z leżącej poziomo kłody o średnicy 46 cm.

Bilety już w sprzedaży
Sprzedaż biletów na Mistrzostwa Świata STIHL TIMBERSPORTS® trwa. Będzie je mogło obejrzeć aż 7000 osób. Bilety można nabyć za pośrednictwem strony www.eventim.pl, oraz w 560 licencjonowanych punktach sprzedaży EVENTIM na terenie całego kraju: w salonach EMPIK, w sklepach MediaMarkt, Saturn i Mediaexpert, a w Poznaniu także w Centrum Informacji Miejskiej.
W sprzedaży dostępne są wejściówki na jeden dzień wydarzenia w cenie 30 zł oraz bilety umożliwiające udział w całych mistrzostwach, za które trzeba zapłacić 50 zł.

Skomentuj:

Zawody drwali na MTP, czyli Stihl Timbersports 2015

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto