Na ul Na ul

Na ul. Szyperskiej trwają prace budowlane (© Waldemar Wylegalski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Miasto zamierza przebudować ulicę Szyperską. Budowa nowej drogi może kosztować mniej niż odszkodowanie dla dewelopera, przez którego teren będzie ona przebiegać. Stawką jest kilkanaście milionów złotych, które żąda firma Wechta. To cena, jaką przyjdzie magistratowi zapłacić za to, że na czas nie pomyślano o terenach pod przyszłą ulicę.

Przy Szyperskiej domy wybudowało Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz Wechta. Stanęło na tym, że inwestorzy zajmą się także nową drogą. PTBS wybuduje odcinek od Estkowskiego do już istniejącego fragmentu Szyperskiej, który dochodzi do Garbar. Pozostałą część miał na siebie wziąć deweloper. Problem tylko w tym, że miasto najpierw ma od niego wykupić te grunty. Co prawda to niecały hektar, ale firma Wechta spodziewała się wyższego odszkodowania niż zaproponowane ponad cztery miliony złotych. W efekcie sprawa trafiła do Sądu Administracyjnego, a stąd do wojewody. Ten z kolei zlecił rozstrzygnięcie staroście poznańskiemu.

Na razie spór dotyczy dwóch działek, znajdujących się bliżej ulicy Estkowskiego. To właściwie niewielki klin terenu o powierzchni 700 mkw.
– Wyceniono go na ponad 1,6 miliona złotych – mówi Kazimierz Skałecki, dyrektor Zarządu Dróg Miejskich. – To cena za wysoka. Dlatego odwołaliśmy się od tej decyzji i czekamy.

Skałecki twierdzi, że proponowana cena metra kwadratowego tego terenu jest wyższa od kosztów jego zabudowy.
– Dobrze, że ZDM nie chce tyle płacić – uważa Jerzy Stępień, zastępca prezydenta Poznania.

Mieszkańcy PTBS wskazują, że budowa wyjazdu z Szyperskiej na Estkowskiego jest im niepotrzebna. Oni nadal mogą korzystać ze skrzyżowania Piaskowej z Garbarami. Korzystna jest natomiast dla dewelopera, który wybudował biurowiec u zbiegu Estkowskiego i Szyperskiej. To on wskazywał, szukając najemców, na wyjątkowo atrakcyjną lokalizację obiektu ze względu m.in. na dogodne połączenie komunikacyjne. Na te kwestie mieszkańcy zwrócili uwagę, gdy niedawno odwiedził ich „Patrol Głosu”.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (8)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Pokurator (gość)

Nie mówmy o bezmyślności. To co robi Grobelny dla Wechty to celowe działania. Sprzedaż drogi przy Szyperskiej,bulwary przy Warcie,warunki zabudowy na Ratajach w Parku to celowe działania na dostarczenie kasy sponsorowi kampanii wyborczej. Pan Nowak,Jurga i inni z wydz. Arch. i Urb. powiedzą że wykonywali polecenia. Kto traci i zapłaci - MY POZNANIACY. Pokornie prosimy wszystkie służby kontrolne o sprawdzenie co z nami robi Prezydent. Prokuratury i Sądy chyba zapomniały że stoją na straży interesu społecznego. I nic tu niema Euro 2012. Poznań może tej imprezy nie doczekać. Co się dzieje z inwestycją- Stadion Bułgarska- nie wie nikt. Donosi o tym dzisiejszy Głos.Dalsze pobłażanie to BANKRUCTWO!!!

PNR 4 (gość)

Jeszcze trochę, a Wechcie budowanie się przestanie opłacać, bo większa kasa wpłynie z miasta za friko. Rataje, Szyperska - czy to na pewno wszystko i czy to na pewno koniec ? A Magistrat ? Kasjerka do manka dokłada z własnej kieszeni, bo jej nie wolno się mylić, a "walnąć" miasto na miliony można bezkarnie. To ci dopiero gospodarność poznańska !

Kimczewski (gość)

ten Wechta za bardzo sie wPoznaniu rozpycha musi miec nielada znajomkow wsród urzedników i jest beniaminkiem prezydenta Grobelnego.Z takimi osobami "derugiegio Poznania nie zbudujemy

zuza (gość)

czyje jest nasze Miasto Poznań? Jestem przerażona.Widzę tylko , że radni są bezradni.Duża część miasta należy do p.Wechty. Drugie tyle do do Kurii a dla nas drodzy Poznaniacy zostały tylko rosnące w strefy do parkowania.Może tak NIK czy ABW sprawdzą skąd p.Wechta i Kościół mają tyle kamienic i gruntów ?

zet (gość)

Za bezmyślność urzędników, jasnie nam panującego Prezydenta Grobelnego, nie zapłacą urzędnicy UM, tylko Ty, Ja, On czyli poznański podatnik!

Kałamajski (gość)

za pazernosc i błedy urzedników zapłacą obywatele jak zwykle a pózniej wmawia sie nam ze na nic nie ma pieniędzy

as (gość)

niech to bedzie kara za bezmyslnosc przy sprzedazy dzialek dla deweloperow. Byle tylko sprzedac, byle zarobic, ciekawe jacy urzednicy w tym brali udzial, czy poniosa jakies konsekwencje? Powinni opuscic swoje stanowiska. Pewnie nawet nie wiedzieli jak ta dzialka wyglada...