Józef Ladrowski, 91-letni porucznik, zdobywca Berlina i zasłużony opiekun miejsc pamięci, otrzymał wczoraj z rąk wojewody wielkopolskiego Piotra Florka Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju.

Porucznik Ladrowski to znana postać, nie tylko dlatego, że w mundurze i rogatywce zawsze uczestniczy w wielu uroczystościach państwowych – jako dyrektor firm budowlanych wznosił poznańskie osiedla, a co roku jeździ do Berlina, gdzie opiekuje się pomnikiem Żołnierza Polskiego II Wojny Światowej i Podziemnego Państwa Polskiego (dawniej Żołnierza Polskiego i Niemieckiego Antyfaszysty), w którego powstaniu ma swój udział.

Zobacz też: W Forcie VII zainaugurowano Miesiąc Pamięci Narodowej [ZDJĘCIA, WIDEO]


Ponadto dba o co najmniej dziewięć innych pomników i tablic pamiątkowych, i o cmentarze wojenne w Zgorzelcu i Sklęczkach. Józef Ladrowski jest też wiceprezesem Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego i uczestniczy w spotkaniach z młodzieżą.


Wojewoda Piotr Florek wręczał wczoraj w Sali Celichowskiego Urzędu Wojewódzkiego Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski – otrzymali je Adam Błochowiak, Włodzimierz Zdzisław Samborski i Maciej Zabel, Krzyże Zasługi i medale resortowe. Wśród wyróżnionych były m.in. osoby propagujące Powstanie Wielkopolskie, strażacy, funkcjonariusze straży miejskich, a Srebrny Krzyż Zasługi, za pracę na rzecz osób potrzebujących, odebrał m.in. Czesław Maryniak, znany dealer Fiata i działacz społeczny.

Najważniejsze informacje z Poznania - zamów nasz newsletter

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!