Zmiana z czasu zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty (29 marca) na niedzielę (30 marca) 2014 roku.

Zmiana czasu na letni (© sxc.hu)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Zmiana z czasu zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty (29 marca) na niedzielę (30 marca) 2014 roku.

Zmiana czasu na letni 2014


Czas letni to inaczej czas lokalny, który dany kraj przyjmuje dla pewnego okresu roku, zazwyczaj wyprzedzający o godzinę standardowy czas strefowy.

W nocy z 29 na 30 marca 2014 roku musimy pamiętać o konieczności przestawienia zegarków. W wielu urządzeniach elektronicznych, z których korzystamy na co dzień (telefony komórkowe, tablety, komputery) czas przestawiany jest automatycznie. Lepiej jednak sprawdzić w niedzielny poranek, czy aby na pewno każde urządzenie wskazuje aktualny czas.


Według unijnej dyrektywy w ostatnią niedzielę marca o 1.00 czasu uniwersalnego (w zależności od strefy czasowej o 22.00, 00.00, 01.00, 02.00 lub 03.00 czasu lokalnego) zegary przestawia się godzinę do przodu.

Dlaczego przestawiamy zegarki?


Zmiany czasu wprowadzone zostały by efektywniej wykorzystać światło dzienne. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Stosowanie czasu letniego częściowo dostosowuje czas aktywności ludzi do czasu, kiedy Słońce znajduje się nad horyzontem. Gdy dzień trwa 12 godzin (a jasno jest na godzinę przed i po zachodzie Słońca), to w czasie zimowym będą to godziny od 5 do 19, natomiast w czasie letnim od 6 do 20. Stosowanie czasu letniego powoduje więc oszczędzanie prądu, ponieważ większość Polaków nie wstaje przed 6 i nie idzie spać o 19.

Dla ludzi o ustabilizowanym trybie życia zmiana czasu jest męcząca i potrzebują oni kilku dni, by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków.

Krzysiek Żyła

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!