W poniedziałek, 16 marca zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. W aptekach znajdziemy więcej tanich leków, głównie dla osób chorujących przewlekle, m.in. na cukrzycę czy jaskrę.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
W poniedziałek, 16 marca zacznie obowiązywać nowa lista leków refundowanych. W aptekach znajdziemy więcej tanich leków, głównie dla osób chorujących przewlekle, m.in. na cukrzycę czy jaskrę.


Ministerstwo Zdrowia podtrzymało także wcześniejsze propozycje, by na liście znalazły się specyfiki stosowane u chorujących na bardzo rzadkie choroby genetyczne.

Jeśli chodzi o cukrzycę, to w grupie insulin ludzkich wprowadzono maksymalne odpłatności dla pacjenta na trzech poziomach: 3,2 zł, 10 zł oraz 15 zł i wyżej. Mniej będą też kosztować paski do glukometrów.

Ze zmian w wykazie leków cieszą się rodzice dzieci chorujących na zespół nadpobudliwości psychoruchowej, które są leczone lekiem o nazwie Concerta. Zryczałtowana cena leku ma wynieść 3,20 zł. Podobnie niektóre leki na chorobę Leśniowskiego-Crohna również będą kosztować 3,20 zł.

Nowa lista leków to pozytywna zmiana dla osób chorujących m.in. na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, astmę, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, eozynofilowe zapalenie oskrzeli. Niektóre leki na te choroby będzie można kupić za odpłatnością ryczałtową w wysokości 3,20 zł.

Na zmianach skorzystają również chorujący na rzadkie choroby genetyczne. Pacjentom zaproponowano 200 nowych leków generycznych (czyli leków będących zamiennikiem leku oryginalnego o takiej samej substancji), zwiększyć się ma także dostępność do nowoczesnych leków.

W grupie leków refundowanych są także nowe środki na przerost gruczołu krokowego czy choroby jelita grubego. Dopisane zostały również nowe pozycje w przypadku takich chorób, jak fenyloketonuria, choroby krążenia, choroby układu oddechowego.

Z wykazu leków refundowanych usunięto kilkadziesiąt produktów leczniczych z powodu braku leku w obrocie.

Wejście w życie nowej listy leków refundowanych spowoduje wzrost wydatków budżetowych o ok. 200 mln zł rocznie.

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że w 2009 r. resort przewiduje wydanie więcej niż dwóch list refundacyjnych.

Monika Krężel


Czy wiesz, że...

Refundacja to kwota, którą Narodowy Fundusz Zdrowia dopłaca pacjentowi do leku. Limit to suma, której dotyczy refundacja.

Listę leków refundowanych tworzy Ministerstwo Zdrowia, do leków refundowanych dopłaca Narodowy Fundusz Zdrowia.

Leki refundowane przysługują wszystkim ubezpieczonym pacjentom, co weryfikuje lekarz wystawiając receptę.

Apteka ma obowiązek poinformować pacjenta o możliwości nabycia odpowiednio tańszego leku refundowanego, aniżeli ten, który przepisał lekarz, jeżeli dany lek ma tzw. tańsze odpowiedniki.

Koszt leku w aptece jest różnicą między jego ceną detaliczną a kwotą refundowaną za ten lek i zależy od rodzaju leku, rodzaju choroby, ceny leku i dodatkowych uprawnień pacjenta.

Na cenę leku składają się cena urzędowa detaliczna, tzw. limit leku, czyli cena do której dopłaca budżet państwa oraz kategoria odpłatności, np. ryczałt, odpłatność 30 proc. czy 50 proc.
Zobacz nową listę leków refundowanych

Zmiany na liście leków refundowanych 1

Zmiany na liście leków refundowanych 2

Zmiany na liście leków refundowanych 3

Zmiany na liście leków refundowanych 4

Zmiany na liście leków refundowanych 5

Zmiany na liście leków refundowanych 6

Zmiany na liście leków refundowanych 7

Zmiany na liście leków refundowanych 8

Zmiany na liście leków refundowanych 9

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

Więcej na temat: