Zmieniamy Wielkopolskę: Konkursy tuż-tuż - na początek edukacja

Zmieniamy Wielkopolskę. Konkursy ogłoszone w bieżącym kwartale pozwolą rozdysponować 114,1 miliona złotych. Po raz pierwszy pieniądze na wsparcie będą pochodziły z Europejskiego Funduszu Społecznego
Z funduszy unijnych będzie można sfinansować zajęcia dodatkowe lub wyrównawcze dla dzieci korzystających z nowych miejsc
 Mariusz Kapala/polska press

Od ogłoszenia pierwszych konkursów w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 dzielą nas już dni. Ten długo oczekiwany moment będzie można uznać za faktyczny początek wyścigu o unijne wsparcie. Z ponad 2,45 mld euro przeznaczonego do podziału do roku 2020 1,76 mld euro będzie pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zaś 689,2 mln euro wpłynie z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zmieniamy Wielkopolskę - Fundusze Europejskie

Jeszcze w tym kwartale zacznie się rozdysponowywanie łącznie 208,4 mln zł ze środków EFS. Ponad połowa - prawie 114,1 mln zł - trafi do beneficjentów w trybie konkursowym.

Edukacja na początek
- Nasze działania obejmują między innymi organizowanie konkursów na działania w ramach trzech osi priorytetowych: edukacja, włączenie społeczne i rynek pracy - wyjaśnia Sylwia Wójcik, dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. - Pierwszy konkurs, który ogłosimy już na dniach, będzie dotyczył edukacji przedszkolnej, a konkretnie zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach.

O dotacje będą mogły się starać wszystkie podmioty, które podejmą się tego zadania. Szanse będą miały więc gminy, które zdecydują się utworzyć nowe przedszkola lub powiększyć istniejące, organizacje pozarządowe, które podejmą się tego zadania, a także firmy.
- Oczywiście wnioskujący o wsparcie musi być przygotowany do prowadzenia takiej działalności, ale to będzie już przedmiotem oceny merytorycznej wniosku - mówi Sylwia Wójcik.

Do zyskania będzie ponad 36,2 mln zł. Dotacje będą mogły być przeznaczone na stworzenie nowych miejsc w przedszkolach oraz dofinansowanie ich funkcjonowania przez rok.

Unijne wsparcie będzie można przeznaczyć też na sfinansowanie zajęć wyrównujących stwierdzone u przedszkolaków deficyty (np. zajęcia z logopedą, psychologiem czy pedagogiem), dodatkowe zajęcia o charakterze ściśle edukacyjnym (takie jak nauka języków obcych, rytmika, zajęcia sportowe) oraz szkolenia i warsztaty dla rodziców.

Kolejnym celem, na które będzie można wykorzystać pieniądze z dotacji, będzie dokształcanie nauczycieli.
- Ważne jest jednak, że zarówno dofinansowanie zajęć dodatkowych, jak i kształcenia nauczycieli będzie mogło dotyczyć jedynie tych nowo utworzonych miejsc przedszkolnych - podkreśla dyrektor Wójcik.

Następnym konkursem, który także zostanie ogłoszony jeszcze w czerwcu, będzie ten na działanie 8.2 "Uczenie się przez całe życie" także w ramach osi priorytetowej edukacja. Konkurs zostanie rozpisany na szkolenia komputerowe i kursy językowe dla dorosłych w wieku aktywności zawodowej, którzy sami zgłoszą taką potrzebę. Szkolenia i kursy będą mogły być adresowane zwłaszcza do osób, które przekroczyły 50. rok życia i tych o niskich kwalifikacjach.
- Dla przyszłych beneficjentów istotne jest to, że podobnie jak w przypadku działań w ramach programu Kapitał Ludzki, prowadzonych w poprzedniej perspektywie finansowej, rozliczanie tych szkoleń będzie przebiegało według uproszczonej procedury - informuje Sylwia Wójcik. - Oznacza to, że dotacja będzie przyznawana po prostu na szkoloną osobę, a organizujący szkolenie nie będzie musiał rozliczać szczegółowo swoich kosztów. Ten system dobrze się sprawdził.

Łączna suma dotacji na kursy i szkolenia w tej turze konkursowej wyniesie blisko 14,8 mln zł. Także w tym przypadku praktycznie nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o podmioty, które mogą w konkursie wystartować.

Ekonomia społeczna ze wsparciem
W bieżącym kwartale największa suma zostanie rozdysponowana w ramach konkursu na kompleksowe projekty akredytowanych Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej. Do podziału będzie ponad 67 mln zł.

Sam konkurs będzie dotyczył prowadzenia Ośrodków, które będą pełniły rolę inkubatorów dla podmiotów ekonomii społecznej, animowały ich aktywność, służyły im wsparciem i doradztwem. Ośrodki te mają działać w Poznaniu, Lesznie, Koninie, Kaliszu i Pile, i obejmować swoim działaniem teren subregionu.
- Ministerstwo zdecydowało, że operatorami takiego regionalnego systemu wsparcia powinny być sprawdzone podmioty, dlatego też zdecydowało poddać je akredytacji - wyjaśnia Sylwia Wójcik. - Ogłosiło nabór do niej, obecnie ta procedura trwa. Z Wielkopolski zgłosiło się sześć podmiotów potencjalnie zainteresowanych startem w konkursie na prowadzenie Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej. Można powiedzieć, że proces akredytacji, na który składa się m.in. audyt, to procedura wstępna, umożliwiająca start w konkursie.

Organizacje, które zdecydowały się na przystąpienie do procedur akredytacyjnych, to Fundacja im. Królowej Polski Św. Jadwigi, porozumienie Stowarzyszenia "Etat" i Stowarzyszenia "Instytut Zachodni", Stowarzyszenie na Rzecz Spółdzielni Socjalnych, Stowarzyszenie PISOP, porozumienie "Barki" i Wielkopolskiej Rady Koordynacyjnej Związku Organizacji Pozarządowych, a także porozumienie, w skład którego weszły Wielkopolskie Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, Fundacja "Akne" oraz Wielkopolski Związek Pracodawców "Lewiatan".

Zmieniamy Wielkopolskę - gospodarka w następnym kwartale

Kolejne konkursy będą ogłaszane systematycznie.

Pierwsze, rozdysponowujące część pieniędzy pochodzących z z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, będą dotyczyły wsparcia wydarzeń o charakterze kulturalnym w ramach osi priorytetowej środowisko. Na ten cel będzie do podziału 19,9 mln zł.

W kolejnym konkursie na wsparcie wysoko innowacyjnych przedsiębiorstw beneficjenci będą mogli otrzymać łącznie 398 mln zł.

Monika Kaczyńska

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Jeśli uważasz, że któryś z komentarzy łamie regulamin, to wyślij nam link do tego artykułu na pomoc@naszemiasto.pl

Wybrane dla Ciebie

Powiązane

Więcej na temat:
Więcej na temat:
Więcej na temat:
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, wyłącz Adblock na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3