Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Znam Moje Miasto - MM Poznań na Ostrowie Tumskim

Miluchna87
Miluchna87
Na kolejną wycieczkę z MM Poznań wybraliśmy się na Ostrów Tumski i Śródkę, czyli najstarszą część Poznania. Paulina Ratkowska – przewodnik naszej wyprawy, miała o niej sporo do powiedzenia.

Rzecz jasna zaczęliśmy od zwiedzania katedry pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Nie każdy wie, że początkowo miała ona tylko jednego patrona św. Piotra. Dopiero w latach 30 XIX w. dołączono również św. Pawła. Gwoli przypomnienia obaj apostołowie są patronami naszego miasta.

Od początku istnienia katedry, czyli od 968 r., była ona przebudowywana wiele razy,  od stylu romańskiego przez gotycki, barokowy aż do neoklasycystycznego. Pod koniec drugiej wojny światowej bazylika została poważnie uszkodzona, jej rekonstrukcja została zakończona dopiero w 1956 roku.

Morderstwo w katedrze

Ale jej historia zaczęła się niezbyt przyjemnie, bo od... morderstwa. Piastowie, którzy  pojawili się tutaj już w X wieku, dopuścili się mordu na tutejszych mieszkańcach i osadzili swoich lojalnych ludzi, dla których została wybudowana katedra.

- Niektórzy archeolodzy spekulują, iż to właśnie tutaj przyjął swój pierwszy chrzest, książę Mieszko I – mówi Paulina Ratkowska. - Dowodem na to miałaby być misa chrzcielna, której pozostałości znajdują się w podziemnych kryptach katedry. Poza tym w kryptach znajdują się zniszczone groby Mieszka I oraz króla Bolesława Chrobrego.

W kryptach można również zobaczyć relikty architektury poprzednich katedr, wybudowanych za czasów dwóch powyżej wymienionych władców. A w ostatniej krypcie, która w ciągu roku nie jest dostępna dla turystów, spoczywają ciała biskupów z XVIII, XIX oraz XX wieku. Jedynym wyjątkiem jest listopad, gdzie na tydzień przed Wszystkimi Świętymi krypta jest otwierana, można wtedy złożyć kwiaty bądź zapalić znicz.

Kobiety rządzą w kościele?

W samej katedrze wrażenie robi przede wszystkim ołtarz w stylu gotyckim, który przyjechał do Poznania z miejscowości Góra na Dolnym Śląsku w latach 50 XX w.
– Można powiedzieć, że jest to ołtarz typowo feministyczny, ponieważ w środkowej części są ustawione figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem, św. Barbary oraz św. Katarzyny. Na bocznych skrzydłach umieszczone są rzeźby 12 świętych niewiast – mówi z uśmiechem pani przewodnik.

Ciekawostką jest to, iż w katedrze znajdują się dwa obiekty z zamku królewskiego przy ulicy św. Marcin. Są to ambona umiejscowiona przy ołtarzu oraz mały ołtarzyk, podtrzymywany przez dwa lwy, który znajduje się w krypcie biskupiej.

Nie bez przyczyny Ostrów Tumski jest nazywany małym Watykanem, ponieważ obiektów sakralnych tu nie brakuje. Niedaleko znajduje się choćby kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny, który jest zamknięty przez cały rok ze względu na prace archeologiczne odbywające się wewnątrz i budynek Psałterii, gdzie mieszkali członkowie chórku kanoników. Funkcjonował on od XVI do XIX w., pieśni były wyśpiewywane przez 24 godziny na dobę. Na wyspie znajdują się również dwa seminaria, jedno kształcące księży do pracy w kraju, a drugie - poza jego granicami.

Przychodnia i biura w... klasztorze

Po zakończeniu zwiedzania katedry udaliśmy się w kierunku Śródki przez Most Cybiński, który w 2007 roku przywrócił historyczne połączenie wyspy ze Śródką.

Kamienice, które się tam znajdują, urzekają swoim stylem i ciekawymi wykończeniami, ale niestety, obecnie są w opłakanym stanie i aż „proszą się” o pomoc. Naszą uwagę przykuł budynek, który jak nam wyjaśniła pani Paulina, był niegdyś klasztorem filipinów, czego dowodem są charakterystyczne okna witrażowe. Obecnie znajduje się tam przychodnia stomatologiczna i inne instytucje. Niestety, jak większość fantastycznych budowli w Polsce i ta niszczeje w oczach

Co prawda są plany rewitalizacji Śródki jako miejsca specjalnego dla artystów, ale plany to jedno, a ich realizacja to zupełnie inna sprawa. Nie wiadomo, czy w najbliższym czasie do niej dojdzie. A tymczasem prawdziwe skarby architektury rozpadają się w proch.

Była to pierwsza tegoroczna wycieczka z cyklu "Znam Moje Miasto" zorganizowana przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną i portal MM Poznań. Kolejna już w maju!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto