Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobacz jak zmienią się targi!

Redakcja
Bieżący rok na poznańskich targach to wznowienie zawieszonych z powodu kryzysu inwestycji oraz nowe imprezy wystawiennicze.

Gdy w ubiegłym roku zdecydowano, że nie będą kontynuowane prace przy budowie nowej hali wystawienniczej w miejscu zburzonego starego pawilonu „radzieckiego” oraz po restauracji Adria pozostanie ogrodzona płotem dziura w ziemi, nikt nawet nie przypuszczał, że „kryzysowa” przerwa w budowach potrwa niecały rok.

- Rok 2010 otworzyliśmy wbudowując kamień węgielny pod kolejny, piąty co do wielkości kompleks wystawienniczy Rzeczypospolitej (cztery pierwsze też się mieszczą na terenach MTP) – mówi dr Andrzej Byrt, prezes zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich.


Tak będzie wyglądał były pawilon "radziecki"

MTP wychodzą z założenia, że aby utrzymać swoją pozycję lidera w Polsce i Europie środkowo-wschodniej muszą inwestować w swoją infrastrukturę. Dlatego oprócz budowy nowego pawilonu wznowione zostaną prace przy nowym wejściu na targi – w miejscu dawnej restauracji Adria. Przebudowane zostanie Centrum Targowe, które stworzy z nowym budynkiem efektowną i nowoczesną w formie konstrukcję witającą wszystkich odwiedzających tereny targowe.

Poważną część dochodów MTP stanowią przychody z organizacji kongresów i konferencji. Konferencja Klimatyczna była pewnego rodzaju znakiem dla dużych organizacji, że w Poznaniu można profesjonalnie przygotować i przeprowadzić nawet największe kongresy. 10 tysięcy gości, którzy w grudniu 2008 roku odwiedzili Poznań nie robi już wrażenia w zestawieniu z 30 tysiącami pielgrzymów na spotkaniu Wspólnoty z Taize, 23 tysiącami uczestników Kongresu Świadków Jehowy, czy 12 tysiącami widzów festiwalu teatralnego Malta.


Wizualizacja Centrum Targowego - widok od strony MTP.

Aby jeszcze lepiej móc przyjmować gości modernizację przejdzie istniejące Centrum Kongresowe znajdujące się w pawilonie 15, a także stworzone zostanie nowe centrum – w miejscu istniejącego pawilonu 8a w tzw. „czteropaku” czyli połączonym kompleksie pawilonów 7, 7a, 8 i 8a. Z przyczyn technicznych hala 8a będzie musiała zostać rozebrana, a na jej miejscu powstanie nowoczesny pawilon ekspozycyjny o wysokości 6,5 metra na parterze i przestrzenią konferencyjną na piętrze – połączoną z istniejącymi pomieszczeniami w pawilonie 14b. Tam też znajdzie się pierwsza w Poznaniu nowoczesna sala konferencyjno-widowiskowa z dwa i pół tysiącem miejsc w układzie amfiteatralnym. Inwestycja powinna zostać ukończona w ciągu najbliższych trzech lat.

Nie wolno jednak zapominać o podstawowej funkcji MTP czyli organizacji wydarzeń wystawienniczych. Jak zapewnia prezes Byrt, poza jednym przypadkiem, wszystkie imprezy targowe w minionym roku przyniosły zysk.
- Dopłaciliśmy trochę do zawodów konnych, ale to była świadoma inwestycja – wyjaśnia.

Żadne z targów organizowanych przez Międzynarodowe Targi Poznańskie nie zostaną wykreślone z kalendarza, w bieżącym roku dojdą za to nowe wydarzenia. Pierwsze z nich – Targi Branży Szklarskiej Glass mamy już za sobą, czekają nas jednak takie imprezy jak Wodociągi - Międzynarodowe Targi Branży Wodno-Kanalizacyjne, Euro-Rzepak w Łosiowie, moodForm - Targi Designu, Eko Las w Świebodzinie - Międzynarodowe Targi Gospodarki Leśnej, Targi Upominków Reklamowych w Warszawie, Necropolis - Targi Techniki Cmentarnej i Usług Pogrzebowych, On/Off - Show Elektroniki Konsumenckiej oraz Sacralia, czyli Targi Wyposażenia Kościołów, Przedmiotów  Liturgicznych  i Dewocjonaliów.

- W ramach tego projektu zaprezentują się producenci, dystrybutorzy, firmy usługowe i wydawnictwa oferujące produkty i usługi dla duchownych i osób związanych z projektowaniem, wyposażaniem oraz administracją budynków sakralnych – wyjaśnia Elżbieta Reske, dyrektor grupy produktów MPT. - Oferta kierowana do księży, handlowców i projektantów, skupi się między m.in. na tematach związanych z wyposażeniem wnętrz, sztuką sakralną, dekoracjami, szatami liturgicznymi i usługami dla budownictwa sakralnego, nie zabraknie także wydawnictw, pomocy dla katechetów oraz ofert turystyki religijnej.

Międzynarodowe Targi Poznańskie planują w jak najszybszym czasie przystosować wszystkie tereny pod kątem dostępności dla osób niepełnosprawnych. Jak twierdzi prezes Byrt, Targi nie zapominają także o wspieraniu lokalnych działań i kultury. Wspomagać będą organizacje wystaw i przedsięwzięć artystycznych.

W poniedziałek zarząd MTP spotkał się z dziennikarzami w niecodziennym jak na tego typu imprezy miejscu – Sali Hiszpańskiej poznańskiego Muzeum Narodowego. W otoczeniu zagranicznych płócien członkowie zarządu przekazali w darze muzeum 44 fotografie jednego z najlepszych polskich fotografików Krzysztofa Gierałtowskiego.

- To 44 portrety wybitnych Polaków, które dobrze eksponowane będą mówiły o tym, jak w dobrym kraju, dobrzy artyści mogą współpracować z tak dobrymi firmami jak Międzynarodowe Targi Poznańskie – wyjaśnia dr Andrzej Byrt.

Czarno-białe fotogramy na których możemy zobaczyć uchwyconych w niezwykłych ujęciach między innymi Edwarda Dwurnika, Ninę Andrycz, Jerzego Maksymiuka, Czesława Miłosza, Tomasza Stańkę czy Karola Wojtyłłę wzbogacą zbiory fotografii artystycznej Muzeum Narodowego. Podobnie jak inne zdjęcia będące własnością muzeum nie będą prezentowane na wystawach stałych, jednak po opracowaniu doczekają się czasowej ekspozycji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto