Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zobaczcie jak powstawała poznańska Malta. Kiedy wykonano te zdjęcia?

Krzysztof Smura
Otrzymaliśmy niepublikowane zdjęcia z największej inwestycji w Poznaniu. Na fotografiach można zobaczyć jak powstawała Malta.

Już w niedzielę otwarcie jednej z największych miejskich inwestycji początku XXI wieku - Term Maltańskich. Taką samą inwestycją w latach 40. i 50. była budowa jeziora Malta.

Niewielu poznaniaków zapewne już pamięta zielone łąki na terenach nadmaltańskich, rybne stawy i biegnące środkiem łąk rzekę Cybinę. Projektów zagospodarowania tych terenów było sporo, bo Malta traktowana była jak Mekka dla niedzielnych turystów.

Pierwsze zmiany zaszły tuż po wyswobodzeniu z zaboru pruskiego. W społecznym czynie usypano Kopiec Wolności. Ta ,,inwestycja'' spowodowała wzrost zainteresowania terenami położonymi w pobliżu kościoła Jana Jerozolimskiego.

Z inicjatywy księdza Stanisława Łukomskiego znany architekt Adam Ballensted zaprojektował Park Narodowy. Niestety zbiórka na jego budowę szła nietęgo mimo, iż projekt obok boiska sportowego zakładał powstanie teatru i domków letniskowych dla młodzieży. Ostatecznie z całego pomysłu został jedynie kopiec, który tuż po wejściu Niemców do Poznania zaczęto burzyć.

Wojna odmieniła wszystko. W latach 40-tych Niemcy korzystając z jeńców prowadzili prace budowlane nad Maltą. Po wojnie Miejska Rada Narodowa zdecydowała o konieczności spiętrzenia wód Cybiny i wybudowania na terenie łąk maltańskich potężnego jeziora.

Do pracy przy tworzeniu ośrodka sportów wodnych już w 1948 roku skierowano hufce Służby Polsce. Zaczęła się budowa.

Miesiącami pogłębiano nieckę jeziora wydobywając z niego ponad pół miliona metrów sześciennych ziemi. Brzegi jeziora dostosowywano do rzeźby terenu. Na brzegu długości 300 metrów wysypano kilkadziesiąt wagonów piasku tworząc plaże.

Jak pisano w 1951 roku, tor długości 2000 metrów miał być najdłuższym w Europie. Jego głębokość na starcie wynosić miała 3,8 metra, a na mecie 1,8 metra.

Najwięcej problemów było ze spiętrzeniem wód Cybiny. Budowa specjalnych tarasów z których łagodnie spływałaby woda trwała chyba najdłużej. Ostatecznie prace przy jeziorze zakończono w 1952 roku. Wtedy też pierwszy raz napełniono jezioro. Poznaniacy byli zachwyceni.

Dopełnieniem tej historii są zapewne prezentowane dziś zdjęcia. Kiedy je wykonano?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto