Prawie 300 żołnierzy, w tym 13 kobiet, składało przysięgę wojskową w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych im. w Poznaniu.

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij
- Staliście się żołnierzami nowej generacji sił zbrojnych - mówił pułkownik Zbigniew Błażewicz, Szef Oddziału Szkolenia Dowództwa Wojsk Lądowych.

Przysięgę składało prawie 300 żołnierzy. Przyjął ją pułkownik Zbigniew Grzesiczak, komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych.
- Zawsze chciałem być żołnierzem - uśmiecha się Bartłomiej Lipiec z Rudy Śląskiej. - To decyzja przemyślana i podjęta już dawno, bo skończyłem liceum wojskowe. Najtrudniej było sprostać wymaganiom fizycznym, pobytom na poligonie, ogólnie zmianie stylu życia. No i rozłąka z bliskimi, to też było trudne. Ale nie żałuję.

Nie żałuje też Marcela Krupa z Opolszczyzny, jedna z 13 kobiet na kursie, wyróżniona jako jeden z najlepszych elewów.
- Wojsko mnie pociągąło od zawsze, ma w sobie jakiś czar, którego nie umiem nazwać - mówi drobna, jasnowłosa dziewczyna. - Może to tradycje rodzinne, bo dziadek też był żołnierzem. Było mi o tyle łatwiej, że byłam w związku strzeleckim, to mi ułatwiło aklimatyzację.

Marcela Krupa przyznaje, że kobietom jest trochę trudniej, bo są słabsze fizycznie, ale tylko trochę.
- Po trzech tygodniach już nie było problemu - śmieje się. - Poza tym podczas szkolenia z kobiet odpadła tylko jedna, pozostali to mężczyźni. My jak chcemy to potrafimy.

Przysięga rozpoczyna kolejny etap w życiu żołnierzy Narodowych Sił Rezerwowych.
- Teraz co roku przez 30 dni będą się stawiali na ćwiczenia podnoszenia kwalifikacji służbowych w jednostkach, w których podpisali kontrakt - wyjaśnia major Sławomir Roman z Narodowych Sił Rezerwowych. - Poza tym normalnie pracują w cywilu, a po 2-3 latach przejdą na zawodowstwo, chyba że będą potrzebni wcześniej ze względu na umiejętności, jakie posiadają. Na przykład jeśli będziemy potrzebowali arabisty, a będzie taki specjalista, to może liczyć się z tym, że zostanie powołany wcześniej.

Narodowe Siły Rezerwowe to osoby, które ochotniczo z wybranymi jednostkami zawierają kontrakt na pełnienie służby wojskowej. W całym Wojsku Polskim w szkoleniach uczestniczy obecnie około 2 tysięcy osób.

Aby obejrzeć wszystkie zdjęcia, kliknij w miniaturki pod artykułem.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!