Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

ZOO w Poznaniu - Dino się wyprowadza

Elżbieta Podolska
Biały nosorożec w ZOO w Poznaniu
Biały nosorożec w ZOO w Poznaniu AG
W ZOO w Poznaniu od prawie 18 lat mieszkają dwa białe nosorożce: Diuna i Dino. Teraz czeka ich mała rewolucja. Dino we wtorek wyjeżdża z Poznania do Erfurtu, natomiast jego miejsce na wybiegu zajmie Kiwu z tamtejszego ogrodu zoologicznego.

- Gatunki pod ochroną hodowane w ogrodach zoologicznych mają swoich koodynatorów – mówi Lech Banach dyrektor ZOO w Poznaniu. – I to oni proponują dalsze kierunki pracy hodowlanej. Do tej pory Dino i Diuna tworzyli parę hodowlaną i doczekali się trójki potomstwa, z czego jedno urodziło się martwe. Od kilku lat para ta nie potrafiła żyć w zgodzie. Koordynator stwierdził więc, że Dino jest na tyle młody, że może jeszcze przydać się w innym miejscu w hodowli.

Z Erfurtu do ZOO w Poznaniu
W podobnej sytuacji jest też Kiwu z Erfurtu. Doczekawszy się tam 7 potomstwa z dwiema samiczkami, nie mógł już z nimi dojść do zgody i dlatego zdecydowano się dokonać wymiany, mając nadzieję że wyjdzie ona wszystkim zwierzakom na dobre.

Dino ma 19 lat. Urodził się w grudniu 1993 roku w Usti nad Łabą. Kiedy miał niecałe dwa lata przyjechał do ZOO w Poznaniu, a później dołączyła do niego nieco starsza bo ok. 10-letnia Diuna, która urodziła się w półwolnej hodowli w RPA.

Zobacz też: ZOO w Poznaniu - Światowy Dzień Nosorożca

Nosorożec biały to największy z żyjących obecnie nosorożców, a także największe – oprócz słoni – współczesne zwierzę lądowe. Uzbrojony jest w dwa rogi, z których jeden może osiągnąć długość do 1,5 metra. Na wolności może żyć nawet do 40 lat. Nie jest tak agresywny jak nosorożec czarny. Może biegać z prędkością 45 km na godzinę.

-Tak naprawdę warunkiem hodowli nosorożców jest stworzenie grupy tych zwierząt – mówi Lech Banach, dyrektor ZOO w Poznaniu. – Być może za kilka lat na większej powierzchni, niedaleko słoniarni powstanie odpowiedni wybieg i dostaniemy ich więcej, znowu mogły się u nas rozmnażać. Teraz my pomagamy innym wysyłając Dino, a potem liczymy, że oni pomogą nam.

Z ZOO w Poznaniu do Erfurtu
Dino to jeden z symboli ZOO w Poznaniu. Można go było często obserwować, jak z Diuną wygrzewa się w słońcu na wybiegu, albo biegnie do opiekunów, by dostać jakiś smakołyk: marchewkę czy jabłko. Uwielbia też kąpiele w błocie. Zamiast jednej Diuny będzie miał w Erfurcie dwie towarzyszki: Tembę i Numbi.

Zobacz też: ZOO w Poznaniu - Czytaj więcej!

Za jakiś czas, jak Kiwu przejdzie aklimatyzację będzie można znowu obserwować dwa białe, bardzo rzadkie nosorożce w ZOO w Poznaniu. Kiwu ma 32 lata i teoretycznie tak jak Diuna może jeszcze zostać rodzicem.

Samochód wynajęty od specjalistycznej firmy najpierw zabierze Dina do Erfurtu. Cała operacja jest dokładnie opracowana logistycznie. Są już załatwione także papiery na przewóz zwierząt. Kiwu przyjedzie do nas 4-5 września.

Skomentuj:

ZOO w Poznaniu - Dino się wyprowadza

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto