Bilety MPK będą kosztować ponad 100 zł?

Bilety MPK będą kosztować ponad 100 zł? (© Waldemar Wylegalski)

Masz zdjęcie do tego tematu?

Wyślij

Ceny biletów MPK w Poznaniu wzrosną drastycznie. Według projektu prezydenta Grobelnego wyższe opłaty mają obowiązywać od 1 maja.

Dla większości pasażerów podwyżka może okazać się szokiem. Prezydent Grobelny proponuje m.in., aby bilet 15-minutowy kosztował 2,60 zł, półgodzinny 3,40 zł, "sieciówka" na strefę A aż 105 zł, a na strefy A i B - aż 131 zł!

- To szaleństwo. Skokowy charakter podwyżki jest nieodpowiedzialny i może wywołać szok - uważa Tomasz Lewandowski z SLD, szef komisji gospodarki komunalnej Rady Miasta. - Taki pomysł mógł się zrodzić w głowie osoby, która nie miała do czynienia z komercyjną sprzedażą usług.

Taka podwyżka może zniechęcić pasażerów do korzystania z miejskiej komunikacji.

- W moim przekonaniu nastąpi odwrót od komunikacji miejskiej. Podwyżka jest za wysoka i stanowi za duże obciążenie dla mieszkańców - mówi Maciej Przybylak, radny Poznańskiego Ruchu Obywatelskiego. I twierdzi, że trudno będzie go do niej przekonać.

Zobacz też: Budowa trasy tramwajowej na Franowo [ZDJĘCIA]

Z danych Zarządu Transportu Miejskiego wynika, że z usług MPK korzysta 40,5 mln pasażerów rocznie.

Komentuj, dyskutuj - dołącz do naszej społeczności w portalu Facebook


- Po wprowadzeniu podwyżek, w 2014 r. ich liczba ma spaść do 36 mln - podkreśla T. Lewandowski. - Jeżeli ktoś, mając taką wiedzę, próbuje odwrócić tę tendencję podnosząc ceny, to jest szaleńcem, albo głupcem.Czy spełni się czarny scenariusz i ludzie odwrócą się od komunikacji zbiorowej? Jaką podwyżkę są w stanie zaakceptować pasażerowie? Wyraź swoją opinię i skomentuj tę sprawę na forum pod artykułem.

Więcej na ten temat przeczytasz w Głosie Wielkopolskim

Komentarze (45)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Zbuntowany :/ (gość)

CO?! To ich chyba poj***** ! żeby tyle kosztowały bilety.. To bedą chyba wszyscy na gape jezdzili, a teraz tez wiekszy mandat bez biletu.. TA POLSKA SCHODZI NA PSY !

Ziomek (gość)

To nie idzie niby na murawe-MPK placze, ze ma za malo siana,a miasto nie ma juz na doplaty. Tak czy inaczej super,ze zaplacimy wiecej za autobusy jezdzace co 20 minut i objazdy w tloku i smrodzie przez pol miasta. Wiecie na co poszlo duzo kasy? Na te male autobusy gdzie wejdzie 20 osob i juz nie ma miejsca i jeszcze sie drzwi nie zamykaja jak staniesz kapke na zoltym polu. Ten kto to kupil powinien wyleciec z roboty a nie jeszcze chwalic sie inwestycja MPK

Paweł (gość)

żeby te moje pieniądze poszły na coś sensownego,to rozumiem,ale nie-przecież trzeba kolejny raz wymienić murawę na stadionie miejskim.Wstyd za takich włodarzy miasta!!!!

Jarek (gość)

Może te s...syny zaproponują podwyżkę mojej pensji, pracuję przy maszynie przez osiem godzin dziennie i od pięciu lat nie było u mnie w firmie żadnej podwyżki, komuna chociaż zwracała za dojazd do pracy.

TERESA WOJCIECHOWSKA (gość)

TO STRASZNE, A KTO NAM TAK ZNACZNIE PODWYŻSZY WYNAGRODZENIE I TAK KULEJE KOMUNIKACJA, TO CZY ZMIANA CENY COŚ ZMIENI.. LUDZIE BĘDĄ JEŹDZIĆ NA GAPĘ

Blubr (gość)

Tia,ceny w górę - komfort w dół. Podwyżki bo? I tak klimatyzacje nie są uruchamiane i nie będą w nowych tramwajach z powodu kosztów więc pytam na co pójdą podwyżki? A no tak...Euro...Kolejna wymiana trawy na stadionie...co jeszcze? Spotkania przy kawce z przyjezdnymi urzędasami w trakcie Euro i klimatyzowane pomieszczenia...Zmniejszenie korków? Po co, więcej biletów się sprzeda. Bo co z tego, że autobus mający na tablicy rozkładu przejazd w 10min robi ów w godzinę lub dwie. W ogóle powinien obowiązywać nie rzeczywisty czas przejazdu tylko obowiązujący na rozkładzie, po płacimy za jazdę a nie za stanie autobusu/tramwaju!

obserwator (gość)

Chciałbym zwrócić uwagę na jedną kwestię. Proponuję sobie poczytać: UCHWAŁA NR XXIX/399/VI/2012 RADY MIASTA POZNANIA z dnia 29 marca 2012r.
A w skrócie co tam jest napisane: pierwsza podwyższka od 1 czerwca 2012, kolejna od 1 stycznia 2013 (po pół roku!!!!!), następna od 1 stycznia 2014.

Przykładowo:
cena sieciówki imiennej na miesiąc teraz - 81 zł, od 1 czerwca 2012 - 99 zł, od 1 stycznia 2012 - 107 zł, od 1 stycznia 2014 - 115 zł.
cena sieciówki na okaziciela na miesiąc teraz - 112 zł, od 1 czerwca 2012 - 145 zł, od 1 stycznia 2012 - 157 zł, od 1 stycznia 2014 - 169 zł.

Jak dla mnie to kpina !!!!!!!!

Konkluzja niech będzie wiecznie ciepło i będzie można cały rok jeździć rowerem.

flips (gość)

oby tylko wiosna zaczynala sie jak najwczesniej a zima przychodzila jak najpozniej to przetrwa sie jakos w tym miescie jezdzac rowerem :) paranoja...

Nadia (gość)

Z jednej strony strefa w sobotę, bo miasto chce by mieszkańcy korzystali z komunikacji miejskiej i by zwiększyć rotację w centrum. Z drugiej strony podwyżki cen biletów, które raczej do MPK nie przekonają (dodatkowo dochodzą korki i/lub remonty). I pamiętajmy o rosnących cenach benzyny i innych produktów...To co teraz? Rower? Rolki? Śmiech!
Prezydent jest mądry jak raz w roku na pokaz przejedzie się tramwajem, za darmo i na dodatek poza szczytem.

jolka (gość)

to skandal zeby takie drastyczne podwyzki byly w najblizszym czasie lepiej kupic rower i jedzic do parcy chyba rowerem bo w godzinach szczytu sa i tak korki ze szkoda gadac a prazydeny mzoe tez neich jedzi komunikacja miejska to zoabczy jak jest fajnie................mam andzije ze te ceny nieprzejda ale ponoc juz uchwalone to zostalo skandallllll

ZMIENIĆ PREZYDENTA!!! (gość)

Może obudzi się Pan ze snu zimowego i stanie w końcu po stronie mieszkańców, a nie ludzi, którym nabija Pan kasę??? Taki Prazydent jest NAM NIE POTRZEBNY!!! Kolejny "artysta", który DUŻO OBIECUJE A MAŁO DAJE!!!! Gratuluje inteligencji w zamierzonych czynach tj.podwyżkach MPK z ZDM na czele!!!! Po co druga i trzecia tj. A i B, A i B i C, skoro zabiera NAM Pan autobusy i zwalnia kierowców Bogu ducha winnych, jak i tak musimy płacić kolosalne dodatkowe kwoty?????!!!!
NAJLEPIEJ PODNIEŚĆ CENY BILETÓW, ZAMKNĄĆ SZKOŁY I PRZEDSZKOLA, OLAĆ LUDZI, KTÓRZY PANA WYBRALI - CHOĆ W SUMIE TO NIE WIEM PO CO??, A SOBIE I SWOIM URZĘDASOM DAWAĆ PREMIE TZW. NAGRODY ROCZNE ITP.

zniesmaczona (gość)

do żenada w obecnych czasach kiedy są ciągłe korki tramwaje wiecznie się psują nie mówiąc już o tym że ciągle trzeba na nie długo czekać i jeżdżą jak chcą podwyżka to żart..... do d..py z takim mpk

macwyg (gość)

to skandal!!!Podwyżki 30% komunikacji miejskiej Poznania to nieporozumienie.Szczycimy się
nowoczesnym taborem,a zwykłym mieszkańcom wbija sie nóż w plecy.To my wybieraliśmy
prezydenta Grobelnego,niech teraz się odwzajemni i zrozumie,że podwyżki muszą być ale bez
przesady.