Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zyzole do okulisty!"

Kuba Błoszyk
Kuba Błoszyk
Akcja "Niewidoczni" miała pokazać jak bardzo jesteśmy niewrażliwi na potrzeby osób niewidomych. Pokazała także chamskie zachowania niektórych kierowców.

Gdy grupa niewidomych przechodziła przez przejście dla pieszych przy Kupcu Poznańskim kierowca samochodu, który najwidoczniej nie mógł się doczekać opuszczenia pasów przez grupkę ludzi z białymi laskami, krzyknął w ich stronę "Zyzole! Idźcie do okulisty!". Towarzyszące niewidomym w ich spacerze osoby widzące skitowały zachowanie kierowcy jednym słowem" "kretyn", niewidomi - albo go nie usłyszeli, albo udali, że nie słyszeli.

Bo zachowania poznaniaków w stosunku do osób z białymi laskami potrafią być naprawdę różne, czasami wręcz zaskakujące. Do tego stopnia, że można się zastanawiać, czy biała laska przestała być znakiem rozpoznawczym osoby z problemami ze wzrokiem. Zdarza się, że niewidomy stojąc na przystanku, nie może doczekać się odpowiedzi na pytanie, jakiej linii podjechał autobus, albo słyszy powiedziane z wyraźnym wyrzutem w głosie: "ślepy pan jest?!"

- To przejaw naszej niewrażliwości, albo braku świadomości, że słowa mogą bardzo ranić - mówi Aleksandra Sołtysiak, jedna z organizatorek Dni Równości i Tolerancji. - Byłam w grupie, która "oberwała" tymi słowami. Po prostu było mi wstyd.

By umożliwić widzącym zrozumienie problemów, z jakimi niewidomi spotykają się codziennie, w ramach Dni Równości i Tolerancji zorganizowano wspólny spacer po mieście osób niepełnosprawnych wzrokowo i widzących pod hasłem "Niewidoczni".

- Dzisiejsze wydarzenie zorganizowaliśmy po to, aby pokazać, że wśród nas znajdują się mniejszości, które niestety bardzo często są dyskryminowane - mówi Dariusz Paczkowski, jeden z organizatorów akcji z grupy 3 Fala. - Jestem pewien, że tym ludziom o wiele łatwiej by się żyło, gdyby otrzymywali od nas więcej ciepła i życzliwości.

W czasie spaceru w róznych miejscach miasta zawieszono tabliczki z nazwami wypisanymi językiem Braille'a: "Zamek" (W CK Zamek), "książka" (przy wejściu do Biblioteki Raczyńskich), "film" (kino Muza), "kawa" (kawiarnia Kociak), "piwo" (pub Kultowa), "sztuka" (Galeria Arsenał). To nie drogowskazy dla niewidomych, ale znaki dla widzących, że obok nich żyją ludzie odbierający świat za pomocą innych zmysłów niż wzrok i że bardzo często potrzebują naszego wsparcia i życzliwości.

- Bardzo się cieszę i bardzo dziękuję wszystkim, którzy zorganizowali tę akcję - mówi Zygmunt Czaja z Polskiego Związku Niewidomych. - Mam nadzieję, że teraz będziemy bardziej widoczni w naszym mieście.

Zygmunt Czaja apelował też do władz miasta o oznaczenie przejść dla pieszych sygnałami dźwiękowymi ułatwiającymi przejście niewidomym i niedowidzącym. Okazuje się, że nawet te, na największych skrzyżowaniach jak Śródka, czy Starołęka nie mają odpowiednich urządzeń dźwiękowych, czyli dla niewidomych są... niewidoczne.

Przeczytaj więcej o Dniach Równości i Tolerancji:
Marsz Równości 2009: Poznań wie jak być toleracyjny! (wideo)

W sobotę ulicami Poznania przeszedł Marsz Równości. I chociaż uważany jest za zwięczenie Dni Równości i Tolerancji, to impreza kończy się w niedzielę pokazami w kinie Rialto.

Marsz Równości 2009: było spokojnie (+ zdjęcia)

- Obyło się bez żadnych interwencji - podsumował Marsz Równości Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji. Przemarsz przebiegł w tym roku wyjątkowo spokojnie i pokojowo.

Marsz Równości 2009 - relacja na żywo

Szósty Marsz Równości w tym roku pokona trasę z placu Mickiewicza na plac Wolności. Zobacz relację na żywo!

Kiedy biustonosz wypycha silikon (+ wideo)

Na scenę wchodzi dwóch młodych chłopaków. Za chwilę porzucą męskie ubrania, aby z pomocą wizażystki przeobrazić się w kobiety. Zobaczcie jak stają się drag queen.

Czy homofob pożyczy sobie geja?

W Meskalu można było sobie „wypożyczyć” geja, ateistę lub obcokrajowca. Celem akcji była walka ze stereotypami, ale trudno liczyć, aby osoby nietolerancyjne były nią zainteresowane.

Dyskryminowany jak Polak
W czasie gdy w Poznaniu rozpoczynają się Dni Równości i Tolerancji Eurobarometr opublikował wyniki badań dotyczące dyskryminacji. Okazuje się, że nie odbiegamy od innych krajów Unii. I nie ma czym się chwalić!

XIII Międzynarodowy Festiwal Filmowy Off Cinema

Off Cinema

18-21 listopada 2009
24-27 listopada

finał 3. edycji i start 4.
14 listopada
od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto