Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

August Hlond - niezwykła postać swoich czasów

Redakcja
Choć urodził się na Śląsku, a zmarł w Warszawie, mocno związany był także z Wielkopolską. Od kilku lat jest patronem ulicy w Poznaniu. Kim był?

Salezjanin, kardynał, prymas Polski, działacz społeczny. Przez 20 lat piastował stanowisko arcybiskupa poznańskiego i gnieźnieńskiego.

Urodził się w 1881 roku w Mysłowicach-Brzęczkowicach. Już w wieku 16 lat wstąpił do zakonu salezjanów, a 3 października 1897 roku złożył śluby zakonne. Uczestniczył w akcji plebiscytowej na Śląsku. W 1922 został administratorem apostolskim diecezji górnośląskiej, a trzy lata później pierwszym biskupem katowickim.

W 1926 roku papież Pius XI mianował go arcybiskupem poznańskim i gnieźnieńskim, a w 1927 kardynałem. Od 1926 roku, do końca swojego życia (przez 22 lata) był też prymasem Polski. Jako prymas w 1930 roku organizował Akcję Katolicką, z centralą w Poznaniu. Rok później napisał dla niej statuty. Przejęty troską o popularyzację społecznej nauki Kościoła w 1933 roku powołał do życia Radę Społeczną przy Prymasie Polski i otworzył w stolicy Wielkopolski Katolicką Szkołę Społeczną, której zadaniem było przygotowywanie świeckich do prowadzenia katolickiej działalności oświatowej.

Brał również udział w licznych międzynarodowych kongresach eucharystycznych oraz zorganizował w 1927 roku międzynarodowy kongres misyjny w Poznaniu. W 1932 wraz z ks. Ignacym Posadzym utworzył Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej (zakon mieści się na Ostrowie Tumskim przy ul. Panny Marii). Już w 1939 r. liczyło ono 300 członków i kandydatów, w tym 20 kapłanów. Obecnie zgromadzenie obejmuje swoją opieką wiele środowisk emigracyjnych w 21 krajach na 5 kontynentach.

We wrześniu 1939 roku wyjechał do Rzymu i Francji, gdzie 1944 został internowany przez Niemców i uwięziony w Paryżu, gdzie chciano zmusić go do kolaboracji z Trzecią Rzeszą. Gdy nie zgodził się na współpracę zatrzymano go w więzieniu w Bar-le-Duc na 14 miesięcy, a następnie w Wiedenbroeck aż do czasu uwolnienia w dniu 1 kwietnia 1945 roku.

Po II wojnie światowej na mocy uprawnień papieskich organizował duszpasterstwo na Ziemiach Zachodnich i Północnych. W 1946 roku mianowano go – po rozwiązaniu metropolii poznańsko-gnieźnieńskiej - arcybiskupem warszawskim i gnieźnieńskim. Po śmierci w 1946 roku został pochowany w podziemiach Archikatedry św. Jana w Warszawie.

W styczniu 1992 roku, prymas Polski kard. Józef Glemp rozpoczął proces kanonizacyjny Augusta Hlonda. Po czterech latach zakończono proces kanonizacyjny na etapie diecezjalnym i przekazano akta procesowe do Rzymu.

W 2003 roku przy współpracy Towarzystwa Salezjańskiego, Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej i Telewizji Polskiej Paweł Woldan nakręcił film dokumentalny: „August Kardynał Hlond”.

Od kilku lat prymas Hlond jest patronem ulicy w Poznaniu. Jego imię poznańscy radni nadali powstałej niedawno trasie Nowe Zawady.


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto