Awans PBG Basket bez "Kijka"!

Koszykarze PBG Basket pod wodzą tymczasowego trenera Tomasza Jankowskiego wygrali w Inowrocławiu ze Sportino 88:85 i awansowali do dalszej fazy Pucharu Polski.

Przed tym meczem w obu klubach doszło do małych rewolucji. W Sportino w ciągu tygodnia rozwiązano kontrakty z aż czterema zawodnikami, z kolei w PBG Basket posadę trenera stracił Eugeniusz Kijewski.

Popularnego „Kijka” w Inowrocławiu zastąpił na ławce jego dotychczasowy asystent Tomasz Jankowski, który jest jednym z kandydatów do roli nowego szkoleniowca poznańskiej drużyny. Bez wątpienia swoje notowania mógł znacznie zwiększyć, wygrywając mecz w Pucharze Polski ze Sportino.

Spotkanie od samego początku było bardzo wyrównane z lekkim wskazaniem na poznaniaków, którzy po 10 minutach prowadzili 25:22, a ostatniego kosza równo z dźwiękiem syreny zdobył Robert Tomaszek. W poznańskiej drużynie znów świetnie spisywał się James Maye, który zdobył w tej fazie gry 9 punktów.

W drugiej kwarcie na parkiecie pojawił się kontuzjowany ostatnio Andrija Cirić i od razu pokazał, ile znaczy dla drużyny. Serb regularnie zdobywał punkty i walczył o piłki pod koszem. W efekcie PBG Basket po 6 minutach drugiej kwarty prowadził już 46:31.

Przewagę 15 punktów udało się utrzymać do przerwy, ale wszyscy zastanawiali się, co będzie w trzeciej kwarcie, która w tym sezonie zazwyczaj zaważała na porażkach PBG Basket. I faktycznie, pierwsze minuty lepiej rozpoczęli gospodarze, zwłaszcza Slavisa Bogavac, który dwukrotnie trafił za trzy punkty. W pewnym momencie przewaga poznaniaków zmalała do 8 punktów, ale na koniec kwarty wynik brzmiał 71:60 dla zespołu prowadzonego przez Tomasza Jankowskiego.

Czwarta kwarta to rozpaczliwa pogoń Sportino, która omal nie przyniosła im powodzenia. Po 36. minutach poznaniacy prowadzili już tylko 80:75. Na 33 sekundy przed końcem przy stanie 85:81 dla PBG Basket Wojciech Szawarski zgubił piłkę, Duvnjak sfaulował Daya, a ten trafiając oba wolne sprawił, że przewaga poznaniaków zmalała do zaledwie dwóch punktów.

Później Artur Robak sfaulował Szawarskiego, który wytrzymał presję i wykorzystał oba rzuty wolne. Quinton Day próbował jeszcze trafić z dystansu, ale bez powodzenia i mecz 88:85 wygrał PBG Basket, który tym samym awansował do kolejnej rundy pucharu Polski.

Najwięcej punktów dla PBG Basket zdobyli james Maye (18) i Robert Tomaszek (16), Świetny powrót do drużyny zanotował także Andrija Cirić.

Czy to zwycięstwo oznacza, że zespół wychodzi z kryzysu? Trudno powiedzieć, bo jednak z tak rozbitym organizacyjnie Sportino wygrać po prostu wypadało. Więcej będzie można powiedzieć po sobotnim spotkaniu z Polpharmą Starogard Gdański.

Sportino Inowrocław - PBG Basket Poznań 85:88

Kwarty: 22:25, 16:28, 22:18, 25:17.

PBG Basket: Maye 18, Tomaszek 16, Cirić 11, Białek 8, Waczyński 8, Graves 6, Duvnjak 5, Radke 4, Mowlik 0,Semmler 0, Bartosz 0.

Sportino: Day 25, Bogavac 21, Stanevicius 13, Robak 8, Budzinauskas 4, Raczyński 2,Żytko 1, Wierzbicki 0,  Burdacki 0, Stężewski 0, Grod 0.

Supertyper koszykarski - decydująca kolejka!

Czas na ostatnią, 13 kolejką konkursu Supertyper koszykarski. Czekamy na Wasze typy dotyczące meczu PBG Basket z Polpharmą. Po niej poznamy Supertypera!

Kijewski już nie jest trenerem PBG Basket!

W następnym meczu koszykarzy PBG Basket poprowadzi z ławki trenerskiej Tomasz Jankowski. Dotychczasowy szkoleniowiec Eugeniusz Kijewski od teraz ma być w klubie dyrektorem wykonawczym.