Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bal Klezmera - czyli jak się bawią muzycy, którzy przed laty grywali na potańcówkach w północnej Wielkopolsce

Szymon Chwaliszewski
Szymon Chwaliszewski
Wideo
od 16 lat
Hades, Impuls, Criters, Relax - to nazwy zespołów, które trzy, a nawet cztery dekady temu co weekend bawiły mieszkańców regionu Krajny podczas zabaw tanecznych. Choć muzykom, którzy w nich grali przybyło lat, to jednak nadal chętnie chwytają za instrumenty, a Bal Klezmera to wydarzenie, gdzie znów mogą razem stanąć przed gośćmi zabawy i porwać ich do tańca.

Skic - miejscowość w dzisiejszym powiecie złotowskim, gdzie historia większości ww. zespołów się zaczęła. W jaki sposób? Otóż do miejscowej świetlicy zakupiono... instrumenty. Młodzi ludzie, zafascynowani gwiazdami estrady szybko zaczęli po nie sięgać i tworzyć własne zespoły. Gdy już powstały i okrzepły, pojawił się inny pomysł - grać dla ludzi!

Niemal co sobotę muzykowali w okolicznych miejscowościach w remizach, czy salach wiejskich. Przez lata zmieniali się ludzie, składy - lecz zawsze chodziło o to, by grać i bawić ludzi.

Szósta już edycja Balu Klezmera, to wydarzenie, które organizuje Jarosław Brandt, pomysłodawca imprezy, a zarazem muzyk dawnego składu Criters.

Na czym polega oryginalność tej imprezy na tle innych zabaw? Otóż przez całą noc (a zdarzało się, że także kolejnego dnia, w ramach tzw. poprawin) na Balu Klezmera grana jest muzyka na żywo, w taki sposób, że za zestawem instrumentów, co jakiś czas zmienia się skład.

Stają za nim muzycy, którzy przed laty grali na niezliczonej ilości wesel i zabaw, a teraz mogą bawić się we własnym gronie i... znów bawić ludzi! Warto dodać, że Bal Klezmera ma swoich stałych bywalców, których przybywa z roku na rok. Podczas szóstej edycji, która odbyła się w Luchowie padł rekord frekwencji. Bal odwiedziło około 150. osób i ponad 20. muzyków. Zabawa trwała przez długie godziny.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz materiału wideo z tego wydarzenia.

Bal Klezmera - czyli jak się bawią muzycy, którzy przed laty...

od 16 lat

- Tradycja muzykowania przekazywana była z pokolenia na pokolenie. Ojciec uczył syna, ten przekazywał swoje umiejętności swojemu synowi, w ten sposób powstawały dynastie klezmerskie. Ostatnim przedwojennym klezmerem żyjącym w Polsce był Leopold Kozłowski-Kleinman, przedstawiciel dynastii Brandweinów. - na temat klezmerów podaje Wikipedia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bal Klezmera - czyli jak się bawią muzycy, którzy przed laty grywali na potańcówkach w północnej Wielkopolsce - Piła Nasze Miasto

Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto